Ses Çıkartma

Bebekler yüksek seslere şaşırma içgüdüsü ile doğarlar. Zaman geçtikçe, gıcırdamak sallanmak gibi seslerden hoşlanmaya başlarlar ve böyle bir ses duyduklarında etraflarında bu sesin kaynağını bulmaya çalışırlar.

Yaş: 2-5 ay arası

Geliştirilen beceriler: İşitsel, neden ve sonuç duygusu

İhtiyacınız olan şey: Kağıt veya selofan gibi buruşukken gürültüye neden olan genel ev eşyaları ve başka bir ses çıkaran bir oyuncak

Buruşturunca ses çıkartan kağıt, sesli bir oyuncak veya torba gibi ses çıkarabileceğiniz bir sürü şey toplayın. Oturun veya bebeğinizin yanına uzanın ve her sese açıklık getirin, sırayı değiştirecek şekilde yapın. Her zaman için bu sesler bebeğiniz için şaşırtıcıdır. Sonra, ses çıkaran şeyleri bebeğinize verin ve onun oynamasına izin verin.

Bu faaliyeti takip eden aylarda tekrarlayın. Sesin kaynağını arayıp ellerini izlemesi ve sesi kendinin yaptığını fark etmesi ona oldukça eğlenceli gelecektir.

El ve ayak parmakları oyunu

Bebeğinizin bedenine dokunmak ona güven vermesinin yanı sıra onun vücudunu öğrenmesine yardımcı olur.

Yaş: Yeni doğandan 3 aya kadar

Geliştirilen beceriler: Dokunma duyarlılığı

İhtiyacınız olan şey: Ekipmana gerek yok

Bebeğinizin ellerinden başlayarak okşayın elinin eklemlerini hissedecek şekilde kavrayıp onunla gülüşün. Elinizi hissettiğinde yumruğunu açıp parmaklarını size gösterecektir. Daha sonra ayaklarını okşayarak parmaklarına ve tabanlarına masaj yapın. Ancak bunu gıdıklamadan yapın çünkü bu yaştakilerin hoşuna gitmeyebilir.

Hatırlayın: Her bebek farklı bir tempoda gelişir, bu yüzden sizinki bu haftaki etkinlikler için hazır değilse endişelenmeyin, birkaç hafta içinde tekrar deneyin.