İşte 11 aylık olan annelerin etkinliklerinin bir listesi:

Bebeğinize doğduğu yeri tanıtın. Doğduğu şehre özgü yerleri ziyaret edin. İstanbul’da Kız Kulesi mi? Urfa’da Balıklı Göl mü? Oraya gidin.

Birlikte müzikli etkinlikler yapın. Bebeğinizin müzikle hareketleri koordine etme yeteneğini geliştirin. Yaşadığınız yerdeki müzik, jimnastik, dans stüdyolarını araştırın ve bebeğinizle oralara kaydolun. Birlikte hareket etmekten keyif alın!

11 Aylık bebekle yapılacaklar

Bebeğinizin en huzurlu olduğu anlardan biri; uyku! Bebeğiniz uykudayken onun fotoğraflarını çekin. Etraftaki dağınıklığı giderip fotoğrafını çekin; dünyanın en güzel fotoğrafını yakalayın!

11 Aylık bebekle yapılacaklar

Bebekler için uygun olan oyun alanlarını ziyaret edin. Oradaki oyuncakları kullanın. Bebeğinizle birlikte kaydıraktan kayabilir, salıncakta sallanabilirsiniz. Hatta içinizdeki çocuğu öldürmeyin; göbeğinizin üstünde kayın!

Kolay mercimek yahnisi gibi yeni şeyler pişirin, ikiniz de yiyebilirsiniz.

O’na organlarının yerini göstermekten farklı hareketler yaptırın. Örneğin “burnun nerede?” dediğinizde burnunu göstermesi güzel bir şey, fakat “pat!” dediğinize emziğini tükürmesini öğretin. Bu tüm aile için neşeli ve komik olacaktır.

11 Aylık bebekle yapılacaklar

Oturduğunuz bölgedeki üniversitelerin psikoloji veya çocuk gelişimi laboratuarlarını arayın. Genellikle üniversite laboratuarları testlerini uygulayabilmek için konuklar arıyorlar. Bu konuklardan biri siz olabilirsiniz. Bebeklerin, araştırmacıların kurduğu senaryolara vereceği tepkileri izlemek, sonuçlarını öğrenmek size keyif verebilir.