Bebeğimin kıskanç davranması normal mi?

Kesinlikle. Çocuk Bakıcısı Tanya Remer Altmann, "Küçük çocuklar, anneleri başka bir bebeği kucaklarına aldıklarında sık sık kıskanırlar" diyor ve ekliyor "Genellikle 9 ila 15 ay arasında olur."

Altmann: "Bebeğiniz tüm ilginin onun üzerinde olmasına alışıktı şimdi ise bu ilgiyi başkalarıyla paylaşıyor. Dolayısıyla tepkisi ‘’ Hey o benim annem! ‘’olabiliyor. "

bebeğimin kıskanç davranması normal mi

Bebeğinizin kıskançlığının olumlu yanı, onun sizin kim olduğunuzu gerçekten bildiği ve dikkatini istediğiniz anlamına geldiği anlamına geliyor. Odadan veya evden çıktığınızda ayrılık kaygısı sergilediğini görmediyseniz ya da yeni bir kişi odaya girdiğinde kaygı duymuyorsa, muhtemelen yakında bu davranışları göreceksiniz.

Siz ve bebeğiniz yeni doğum yapan arkadaşınızı ziyaret ettiğinizde, yeni doğanı kucağınıza aldığınızda bebeğiniz tepki veriyor ve sizin ilginizi kendi üzerine almak istiyor.

bebeğimin kıskanç davranması normal mi

Bu yaşta, annesini paylaşma konseptini anlaması pek mümkün değil. Arkadaşınızın bebeğini geri verip çocuğunuzu kucağınıza alarak birlikte bebeğe bakın. Çocuğunuzun dikkati odadaki oyuncaklar tarafından dağıldığında bebeği yeniden kucağınıza alıp sevebilirsiniz.

Çocuğunuz büyüdüğünde, diğer çocuklara verdiğiniz ilgiyi kabul etmesini öğretmeniz önemlidir. Bunu yapmanın bir yolu çocuğunuzu aksiyona dahil etmektir diyor Altmann. "Bebeği birlikte tutalım mı ?" Veya "Ben bebeği kucağıma alacağım - neden bana yardım etmiyorsun?" Deyin. Çocuğunuzdan bebeğin ayaklarını veya battaniyesini tutmasını isteyin.

bebeğimin kıskanç davranması normal mi

Altmann, "Çocuğunuzu katılmaya davet ederseniz, takdir edileceğini ve buna katılacağını hissedersiniz" diyor. "Yardımcı olarak iyi bir iş çıkardığı için övgüde bulunmayı unutmayın."

Çocuklarınızın birbirleriyle rekabet halinde olmasına engel olun ve birbirlerine alışmalarını sağlayın.