Bu neden olmalı?

Yürümeye yeni başlamış çocuğunuz gece yatakta kıpırdanarak ve ses çıkararak sizi uyutmayabilir ve bu hayatınızı, işinizi dahi kötü etkileyebilir.

Sebebi ne olursa olsun, çocuğunuza ebeveyn yatağından geçiş yapmasına yardım etmeniz zor olabilir. Ve bunu istememesi gayet doğaldır. Ne de olsa, gece boyu size sarılarak uyumaya alışmıştır. Geçiş süreci, çocuğunuzun yaşına ve sizinle uyumaya ne kadar alıştığına göre, birkaç gün ile birkaç ay arasında sürebilir.

Ebevyn Yatağından Taşınma

BU KONUDA NE YAPABİLİRSİNİZ?

Onu rahatlatmak için çocuğunuzun odası ile yatağınız arasındaki birkaç gece gidip gelin.

Bu değişim, 12 ile 18 aylıkken hala ayrılık endişesi yaşayanlarda zor olacaktır. Çocuğunuz 18 ay ile 3 yaşları arasındaysa, ona kendi yatağında kendi odasında uyumanın zamanının geldiğini, ancak yakınınızda olacağınızı açıklayabilirsiniz.

Çocuğunuzun yeni uyku alanını sevebilmesi için peluş hayvanlar ve oyuncaklarla orayı doldurabilirsiniz.

Ebevyn Yatağından Taşınma
TAŞINMAYI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN STRATEJİLER

İlk adım olarak; bebeğinizin şekerleme saatinde onu kendi yatağına yatırarak onu o yatağa alıştırın.

Ayrıca kendi odasında ilk önce onunla yatarak geçişi yavaş yavaş gerçekleştirebilirsiniz. Bu yeni uyku alanıyla ilgili isyan etmesi beklenilen bir şeydir, ancak yakınınızda olmanızın geçiş işlemini kolaylaştıracağından emin olabilirsiniz.

Son olarak, onu odasına yatırmaya başlayabilirsiniz, çocuk kendi odasında kendi başına uyku moduna girer, ancak onu bu süreçte odanıza götürmemelisiniz. Birkaç hafta sonra, bütün gece kendi odasında uyumasını sağlamak için son adımı atabilirsiniz Bu geçişi yaparken çocuğunuzu rahatlatmanız çok önemli.

Bütün gece kendi odasında uyumaya başladığında, çocuğunuzu yatağınıza götürmeyi bırakın. Bu sadece onun düzenini bozar ve yeterince şiddetli ağlarsa, ödül alacağı mesajını gönderir.