Çocuklar bazen ne kadar asosyal olursa olsun, arkadaşlıkları onlar için önemlidir. Çocuk gelişimi uzmanları 8 aylık gibi küçük bebeklerin genellikle başka çocuklarla ilişki kurmaya başlayabileceğini söylüyor. Çocukları oyun grubuna veya başka bir ebeveyn topluluğuna sokarsanız, hemen birbirlerine doğru yaklaşan iki çocuk görebilirsiniz. Bu yaşta arkadaşlıkla ilgili sahip olmadıkları şeyler sadece etkili dinleme, yanıt verme ve olaylara hızlı tepki verme gibi daha olgunluk isteyen davranışlardır.

Çocuğunuzun arkadaşlık becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için ve oyun süresince uslu durmasını sağlamak için bazı ipuçları:

Birlikte oynayabilmeleri için oyuncakları ikiye bölün.

Çocuğunuz bir çocukla oynarken bir yandan başkalarının ilgilendikleri oyunlar ve oyuncakları da gözlemeye devam eder. Çünkü çocuklar birbirlerinin eylemlerini gözlemleyip tekrar etmeye çalışır. Birlikte ve kalabalık oynanan oyunlar çocukların birbirlerinden öğrenmeleri için mükemmel bir yoldur ancak aynı zamanda çocuklar için çok fazla tartışmanın da olduğu anlardandır. Bir çocuk diğerindeki bebeği veya arabayı görüp onunla da oynamak isteyebilir ve bunu doğrudan gidip almaya çalışarak yapacak, sonunda da kavgaya sebep olacaktır. Bunun için birden fazla çocuğun olduğu yerlerde bazı oyuncaklardan 2 tane almak veya bölünebilir oyuncaklar almak en mantıklısıdır. Her oyuncaktan iki tane olması beklenemezken, kamyonlar, bebekler, pelüş hayvanlar ve bulmacalar gibi favori oyuncaklardan daha fazla edinmeyi düşünebilirsiniz.

Saati kontrol edin.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar söz konusu olduğunda zamanlama her şeydir. Küçüklere genellikle oynamak için bir oyun günü planlamak sorun olur. Özellikle 2 yaşından küçük çocuklar daha uzun süre oynamak isterken daha küçükler için yarım saat ile 1 saat de yeterli olabiliyor. Çocuğunuz eğleniyorsa oyun zamanını uzatmaya karar verebilirsiniz. Öte yandan zaman dolmadan ruh hali bozulursa oyuna son verebilirsiniz. Bu arada, yürümeye yeni başlayan bir çocuğu oyun oynarken yalnız bırakmayın. Orada olduğunuzda sizi görmezden gelse bile, etrafında olmanız ona güvende hissettirecektir.

Büyük oyuncaklar seçin.

Oyun alanları, bebekler için harikadır çünkü daha büyük oyuncaklarla doldurulurlar. İki küçük çocuk, oyuncağa kimin önce bineceği veya salıncak sırasıyla ilgili tartışabilirler ancak bu onları birbirinden uzaklaştırmaz aksine eğlenceli olabilir. Aslında evinizde de büyük boy oyuncak haline getirebileceğiniz birçok eşyanız var. İki küçük çocuğu küvete veya karyolaya koyun ve onlara bir oyun alanı yaratın.

Farklı yaşlardaki çocukları bir araya getirin.

Anaokulu öğrencileri gibi daha büyük çocukları, küçük çocuğunuzun oyun grubuna davet edin. İlişkilerinin ne kadar sorunsuz ilerlediğine şaşıracaksınız. Büyük çocuklar gibi yetişkinler de oyunlarını grubun genç üyelerinin çıkarlarına uygun hale getirebilir. Ancak yetişkinlerin aksine, anaokulu öğrencileri kendi deneyimlerinden yararlanabilir ve oynamaktan zevk aldıkları oyun türlerini hatırlayabilir. En çok, "anne" veya "öğretmen" rolünü üstlenmeyi severler ve bir grupta büyük bir çocuk olmaktan keyif alırlar.

Oyuncakları tamamen boş verin.

Bazen çocuklar etrafında oyuncak olmadığında daha iyi zaman geçirebilirler. Çocuklarınızı bir dondurmacıya veya sahile götürün. Bu şekilde oyuncaklarla savaşmazlar ancak her seferinde birlikte paylaştığınız deneyim hakkında daha da heyecanlanırlar. Çocuklar oynayacak oyuncak bulamadıklarında eğlenmek için birbirleriyle ilgilenme ihtimalleri daha yüksektir. Yürümeye başlayan çocuklar bir şeyleri toplamayı sevdikleri için onları bir doğa yürüyüşüne çıkarabilir ve birlikte çiçek toplayabilirsiniz. Veya bir öğleden sonra çimenlerin üzerine uzanıp gökyüzündeki bulutların değişen şekillerini izlemesine, başka çocuklarla birlikte hoş vakit geçirmesine izin verin.