Çocuğunuza Sorumluluğu Nasıl Öğretirsiniz

Sorumluluk nasıl öğretilir?

Bu yaşlarda ne beklenir

2 yaşındaki çocuk, toplumdaki rolünü bir kenara bırakırsak, geleceğe dönük olarak daha geniş şekilde iyiye odaklanmaya ya da ailenin rolünü anlamaya hazır değildir. Ayrıca karmaşık işleri anlamak ya da kendi programını yapmak için de hazır değil. Fakat o da meşgul ve önemli olmak istiyor. Bu yüzden, işinizi halletmeye çalışırken bebeğiniz her zaman ayaklarınızın dibindeyse bunu olumluya çevirin. Onun bu isteği onu sorumlu bir yetişkin haline getiren davranışlara zemin hazırlar.

çocuğunuza sorumluluğu nasıl öğretirsiniz

Ne yapabilirsiniz

Basitçe başlayın. Çok zor olan görevler 2 yaşındaki çocuğunuzu yalnızca zorlar. Kolay olanlar ile başlayın: Kendi çöpünü çöpün içine atabilir, yemleri kedinin kasesine dökebilir veya saksıdaki bir bitkiyi sulamak için küçük bir sürahi kullanabilir. Basit, tek adımlık görevler bu yaş grubu için en iyisidir. Odasını temizleme isteği onu korkutulacaktır sonuçta aslında odada düzinelerce görev onu bekliyor. Böyle basit işleri üstlenmesinden ne kadar gurur duyduğunu göreceksiniz.

Gösterin ve anlatın.

Sorumluluk duygusunu aşılamak için en iyi ve belki de en zorlu yol, kendi yaptıklarınız ile iyi bir rol modeli olmaktır. Araba anahtarlarınızı yemek odası masasında değil, ait oldukları yere yerleştirin veya dergi yığınlarını kanepenin üzerinde bırakmayın. Çocuğunuzu teşvik etmenin diğer bir yolu, ona basit görevleri nasıl başaracaklarını göstermektir. "Çamaşırları katlamama yardım et." Demek yerine "Çorapları katlamamız gerekiyor, bunu yapmak için bana yardım etmek ister misin?" deyin. Eğer bir görevi nasıl yapacağını gösterirken çok fazla zaman harcıyorsanız, bu onlar için çok karmaşık olacaktır.

çocuğunuza sorumluluğu nasıl öğretirsiniz

İşleri bir oyun haline getirin.

Hepimiz eğlenceli zamanları, sosyal günleri ve görevleri daha çok seviyoruz. 2 yaşındaki çocuğunuz sizinle zaman geçirmekten mutluluk duyuyor ve aslında örneğin kurutucuyu boşaltmayı bir iş olarak düşünmüyor. Sıcak, kabarık kıyafetler çıkarıp bir sepet içinde oynamak eğlencelidir. Birlikte toz aldığınız sırada onu takip edin ve müzikle dans edin ya da kimin en fazla yeri temizleyeceğiyle ilgili bir yarış yapın.

Bir rutin hazırlayın.

Çocuğunuza daha erken yaşlarda bir rutin ayarlarsanız sorumluluk alışkanlıklarını daha kolay öğrenecektir. Ona kahvaltıdan sonra kendi kasesini lavabonun içine koyması gerektiğini ve her banyodan sonra küvet oyuncaklarını toplayacağını söyleyin. Böylece işlerin günlük hayatın bir parçası olduğunu görecektir.

çocuğunuza sorumluluğu nasıl öğretirsiniz

Ona yer açın.

Kolaylık olması için çocuğunuzun tabağını alıp hemen bulaşık makinesine atmak size daha cazip gelebilir. Bu dürtüye direnmeyi deneyin. Bunun yerine, çocuğunuzun asıl başarılarından ziyade çabalarına konsantre olun. Mükemmel bir iş çıkarmıyor olabilir ancak eleştirmek ya da eşyalarını seçmek sadece yardım isteğini bitirecektir. Önerilerinizi cesaretle ifade etmeyi deneyin: "Tabağını temizleyerek çok iyi bir iş çıkardın, kirli bulaşıkları bulaşık makinesine koymayı seviyordum.’’ gibi.

Ona övgüler yağdırın.

Olumlu takviye çocuğunuza çabalarının önemli ve takdir edileceğini öğretecektir. Övgünüzle özdeşleşin: ‘’Harika iş çıkardın!’’ gibi. Gerekli olduğunda çabalarının başkalarına nasıl yardımcı olduğunu tam olarak belirtin: "Kaşıkları masaya koyduktan sonra, hemen yiyebiliriz, yardımın için çok teşekkür ederim.’’