Çocuğum Ne Zaman Etrafında Başka Çocuklara İhtiyaç Duyar?

Çocuklar şaşırtıcı bir şekilde erken yaşta diğer çocuklarla birlikte olmaktan fayda görürler. Bebeğiniz olarak, küçük aile kurumunuzda olmaktan şimdiye kadar çok keyif aldı. Ancak o artık yürümeye dahi başladı ve sosyal çevresi de genişlemeye başlıyor. Ancak arkadaş edinmeyi öğrenmek, zaman içinde mükemmelleşebileceği bir beceridir.

Çocuğunuz nasıl başkalarıyla konuşup nasıl iletişim kurabiliyorsa, yaşı büyük olan çocuklarla ilişki kurmayı da öğrenecektir. Eğer bir anaokuluna gidiyorsa, muhtemelen şimdiye kadar bazılarıyla arkadaşlıklar kurmuştur. Eğer öyleyse, hafta sonları ya da okuldan sonra dostlukları derinleştirecek bir ya da iki arkadaşını davet edebilirsiniz.

çocuğumun yetenekli olduğunu ne zaman anlarım

Eğer evde sizinle birlikte oturuyorsa ve diğer çocuklarla çok fazla ilişki kurmuyorsa, diğer çocukları tanımasına yardımcı olmak için resmi bir oyun grubu iyi bir yerdir. Bulunduğunuz yerdeki topluluk merkezinizden, yerel ebeveynlik gazetenize ya da çocuk doktorunun ofisine gönderilen listelerden birini bulabilirsiniz. Ya da benzer bir yeri veya etkinliği kendiniz oluşturabilirsiniz. Ancak, çocuğunuzun sosyal ihtiyaçlarının mutlaka resmi bir grup aracılığıyla karşılanması gerekmez. Mahalle oyun alanınızda veya çocuk müzesinde başka çocuklar bulabilirsiniz; onu bir jimnastik, sanat veya müzik sınıfına da kayıt ettirebilirsiniz.

çocuğumun yetenekli olduğunu ne zaman anlarım

Çocuğunuzun topluluk içinde olması halinde, arkadaş edinmek için onu bir çocuğa tanıtmak veya onlara birkaç oyuncak koymaktan daha fazlasını gerektirir. Bunu bilmeden önce muhtemelen birbirleriyle etkileşime giriyor olacaklar (örneğin birlikte bir oyuncakla oynayabilir veya birbirlerinin yüzüne dokunacak şekilde uzlaşabilirler). Paylaşımda tipik bir yürümeye başlayan çocuk oyuncağı bile edinebilirler. Sonuçta öğrenme sosyal becerilerin geliştirilmesinin bir parçasıdır.

çocuğumun yetenekli olduğunu ne zaman anlarım

Utangaç bir çocuk başkalarına ilgi göstermeyebilir, ancak sosyalleşme hala önemlidir. Bir grup çocuktan biraz daha ayrılmış olabilir ve diğerlerini araştırırken o da yanınızda kalmak isteyebilir. Kendisinden başka kimseyle etkileşime girmek istemeyebilir ki bu da diğer çocuklara alışması için zaman alacağı için iyidir. Bırakalım kendi hızında bir şeyler öğrensin. Onu diğer küçük bebeklerle oynamaya zorlamak onun için çok eğlenceli olmayacaktır ve hatta kendi başına keşfetmesini konusundaki cesaretini kırabilir.