Birçok çocuk ve hatta yetişkinler bile sudan anlaşılabilir nedenlerden dolayı korkmaktadır. Küçük çocuklar için suda olmak, çevrelerinde belirgin sınırlar yokmuş gibi hissettirebilir. Bu da onlar için korkutucu olabilir. Yani ne yaparsanız yapın, çocuğunuzu asla suya zorlamayın.

Başlangıçta onu sadece göle, denize veya havuza götürüp izlemesine ve uzakta durmasına izin verin. Su kenarında oynayabilir ve ne kadar eğlenceli olabileceğini görebilir ancak bu hemen suyun yakınına gitmeye hazır olduğunu göstermez. Eğer eğlendiğini fark ederse, elinizi tutarak size katılmak isteyebilir. Eğer öyleyse yanınızda kalmasına izin verin. Kendini kaybolmuş gibi hissediyor veya güvensiz görünüyorsa ve sadece birkaç dakika sonra dahi su oyununun yeterli geldiğini düşünüyorsa, o zaman onun güvenli bir yere geri dönmesine izin verin. Veya ona su kenarında eşlik edebilir ve ayakları yere değerken dalgalar geldiğinde gülüşerek ve kaçarak kaygısını serbest bırakmaya teşvik edebilirsiniz. Bu şekilde, korkusunu eğlenceli bir şekilde kabul eder.

Daha küçük bir çocuğunuz varsa örneğin 1 yaşında ya da bu yaşa yakın, korkusunu çok fazla geliştirmeden önce su korkusunu rahatlatabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

Sahilde bir kovayı suyla doldurun ve kıyıya yerleştirin. Suya yakından bakarken oynamaya teşvik edin. Rahat görünüyorsa, onu su kenarına doğru dolaşmak için davet edin. Bırakın ayaklarınızı yere değdirmesini izleyin. Eğer karşı gelmezse onu sıkı tutarken ayak bileklerine kadar suya girene dek yürüyün. Bu hoşuna giderse suda oynamayı da sevmeye başlayacaktır.

Herhangi bir yaşta bir çocuk için, çocukların suda daha rahat olmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir anne-çocuk yüzme sınıfına katılmak yardımcı olabilir. Çocuğunuz yüzme yöntemini öğrenirse, havuzda, gölde veya denizde çok daha güvende olacaktır. İlk birkaç seans için havuza girmeyi reddederse yanına oturun ve yanındaki diğer çocukları izleyin. Zamanla, muhtemelen yalnızca meraktan en azından denemek isteyecektir. Veya banyo saatlerini oyuncaklarla donatın ve onun zaman zaman onun banyoda bir balık olduğunu söyleyin. Önemli olan suyun keyifli olaylarla ilişkilendirilmesidir, örneğin sahilde güzel güneşli bir gün ya da yüzme sınıfında eğlenceyle su sıçratması gibi. Suyu güvenli ve keyifli bir şey olarak düşünmeye başladıktan sonra muhtemelen korkusunu yenecektir.