1. Bağlanma

Sizinle yenidoğan arasında derin ve karşılıklı bir bağlanma gelişmesi zaman alabilir. Erken sevgi ve bağlılık duygularını, çocuğunuzla birlikte ömür boyu süren bir bağ haline nasıl getireceğinizi öğrenebilirsiniz.

2. Bebeğinizin ipuçlarını öğrenin

Bebeğinizin kendi isteklerini ve ihtiyaçlarını kendine özgü ifade etme yöntemleri vardır. Vücut dilini izleyip çıkardığı sesleri dinleyerek, kısa bir süre sonra sinyallerini okumayı öğrenebilirsiniz.

Bebeğinizin bir şeyleri çekiştirmesi veya parmağını emmeye başlaması acıktığı anlamına gelebilir. Öte yandan ağlamak, çok şey ifade edebilir. Sakin olun ve dinlemek için zaman ayırın. Bebeğinizin aç, yorgun, sıkılmış olabilir veya bebek bezi değişikliğine ihtiyaç duyuyor olabilir. Seslerini zamanla daha iyi tanıyacak ve anlam vermeye başlayacaksınız.

3. Bebeğinizin güvenini kazanın

Yenidoğanın hassasiyeti, sevginize ve desteğinize ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Bebeğinizin isteklerine sevgiyle cevap vererek ve kendisini güvende hissettirerek, ona güven vermeye çalışın. Bebeğiniz zamanla onun ihtiyaçlarının karşılandığını ve kendisinin güvende olduğunu öğrenmeye başlar. Bu, gelişen ve değişen çevresi ile baş etmesine yardımcı olan derin bir güven hissi uyandırır.

3. Tutarlı olun

Bebeğinize sevgi ve dikkatle tutarlı bir şekilde yanıt vermek, ona onun sizin için önemli olduğunu ve size güvenebileceğini ifade eder.

Bebeğinizi kaldırırken, uyuturken veya bezini değiştirirken onunla konuşun. Ona ne hissettiğini, ne düşündüğünüzü, her zaman ona yardım edeceğinizi ve sevdiğinizi söyleyerek ona güven verin. Sözcükleri anlamasa dahi sesiniz ona güven verecektir.

4. Bebeğinizle etkileşim kurun

Çalışmalar tutarlı, sıcak ve pozitif ilgi gören çocukların, fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal sağlığa sahip olmayanlara göre yaşam boyu daha iyi avantajlara sahip olduğunu göstermiştir.  Bebeğinize dokunun, fiziksel konfor sağlayın, onunla gülün ve oyunlar oynayın. Onu kucağınızda uzun süre tutma konusunda ısrarcı olmayın.

Oyun süresi için yaratıcı fikirlere mi ihtiyacınız var? Bebeğinizle oynamak için eğlenceli ve beyin gelişimini arttıran oyunları dilediğiniz kadar oynayabilirsiniz.

5. Kendinize iyi bakın

Bebeğiniz artık tüm dünyanız olabilir ancak siz de önemlisiniz. Aslında, kendiniz için de aynı şeyi yapmıyorsanız, çocuğunuz sizden mümkün olan en iyi bakımı alamayacaktır. Duygusal durumunuz bebeğinizle bağ kurma ve sevgi dolu bir ebeveyn olma özelliğinizi etkiler. Kendinize bir mola vermek bebeğinize daha fazla şey vermenizi sağlar.

Bunu yapmak ve kendinize zaman ayırmak çok kolay değildir ancak kendinizi yetiştirmek için zaman ayırdığınızda suçlu hissetmeyin. Depresif, bitkin veya endişeli olduğunuzu düşünüyorsanız veya bebeğinizle bağ kurmada sorun yaşıyorsanız yardım isteyin. Sessizlikten çekinmeyin. Doktorunuzla konuşun ve destek almak için ailelere ve arkadaşlarınıza ulaşın.