6-12 Aylık bebekler için eğlenceli 11 faaliyet

Bu gelişim-arttırma faaliyetleriyle bebeğinizin büyümesini arttırın.

Bebeğiniz hayatının ilk yılının yarısını (ya da daha fazla!) geride bırakmış olabilir, ancak o ilk doğum gününüz gelmeden önce çok daha fazla fiziksel, zihinsel ve sosyal ve duygusal değişiklik yaşayacaktır. Sadece çevrelerindeki dünyayla daha fazla ilgilenmekle kalmıyor, yakında etrafta yuvarlanacak, gezintiye çıkacak ya da etrafında dolaşacak.

Nova Southeastern Üniversitesi'nde Mailman Segal İnsan Gelişim Merkezi Dekanı ve Let's Play and Learn Together'ın ortak yazarı Roni Cohen Leiderman, "Bebeklerimizle oynamak ve onlarla bağlantı kurmak beyin gelişimine devam etmesini sağlıyor." diyor. "Sevgimiz, dikkatimiz, zamanımız ve bebeğimizle olan teması gelişimsel faaliyetlerin en önemli kısımlarıdır ve her şey ebeveyn-çocuk etkileşimi ile altı çizilmektedir."

Bebeğin büyümesini teşvik etmenin en iyi yollarını merak ediyor musunuz? Leiderman ve diğer iki uzman bu basit ama güçlü geliştirme destek faaliyetlerini sunuyor.

bebeğiniz için 11 eğlenceli aktivite

1. Ce-e

Gerekli malzemeler: Küçük oyuncaklar veya kitaplar, battaniye

Ne yapmalı? Nesnenin bir kısmını açıkta bırakarak bir battaniye altına bir oyuncak veya kitap yerleştirin. Sonra bebeğinize, "Nerede bu?" diye sorun ve onun aramasını teşvik edin. Çocuk Gelişimi Enstitüsü'nün kurucusu ve psikiyatri ve insan davranışı yardımcı klinik profesörü olan University of California'daki çocuk ve ergen psikoloğu Robert Myers, "Bebekler genelde sakladığınız eşyayı kavrarlar ve battaniyenin altına bakarlar." diyor ve ekliyor, "Eğer bebeğiniz sakladığınız eşyayı göremiyorsa, battaniyeyi kaldırıp altındaki eşyayı değiştirip tekrar deneyebilirsiniz.’’

Varyasyonlar: Bebeğiniz kısmen gizli bir nesneyi bulmaya hakim olduktan sonra, battaniyenin altına tamamen gizleyerek ilerleyin.

Öğrenilen beceriler: Küçük kas becerileri geliştirme, nesne kalıcılığı

2. DEVİRME

Gerekli malzemeler: Plastik ölçme bardakları

Ne yapmalı? Bardakları dizerek yere koyun ve daha sonra onları yıkın.

Öğrenilen beceriler: Sebep ve sonuç ilişkisi, küçük kas becerileri geliştirme.

3. BULMACA

Gerekli malzemeler: Ahşap yapboz oyunları.

Ne yapmanız gerekiyor? İlk doğum gününde bebeğiniz büyük ahşap bulmacalar için hazır olacak, diyor Dr. Myers. Renkli şekil veya resimlere sahip olanları öneriyor. "Onlara nasıl çalıştığını ilk gösterin ve onlara anlatın, ellerinizle rehberlik etmeniz gerekebilir." diyor ve ekliyor "Başarılı olduğunda alkışlayın ve tezahürat yapın."

Öğrenilen beceriler: Problem çözme, Küçük kas becerileri geliştirme, görsel beceriler

bebeğiniz için 11 eğlenceli aktivite

4. OKUMA

Gerekli malzemeler: Kağıt veya bez resim kitapları

Ne yapmalı? Düzenli olarak, bebeğinize kitap okurken farklı karakterler için sesinizi değiştirerek devam edip bu farklı karakterlerin resimlerini bebeğinize gösterin. Bebeğinizi, gülerek veya şaşırarak teşvik ederek onu hikayeye katılmaya davet edin, resimlere dokunun ve sayfaları çevirin.

Öğrenilen beceriler: Dil geliştirme, dinleme becerileri

5. BENİMLE EL ÇIRP

Ne yapmanız gerekiyor: Yaklaşık 6 ila 8 aylıkken, çocuğunuz alkışlamayı öğrenecek, Dr. Leiderman diyor ki onu el çırpmaya ritm ile senkronize yapmaya teşvik edin.

Öğrenilen beceriler: Taklit, ritm

6. RİTM ZAMANI

Yapılması gerekenler: "Yumruk, yumruk atın, yumruk atın, yumruklayın, yumruklayın, sıçratın, atlayın, atlayın, atlayın." gibi gerçek veya uydurma kelimelerle şarkı söyleyin. Biraz aptalca hissedebilirsiniz, ancak tüm o şaşkınlık bebeğinizin dil gelişimini artırmanın başka bir yoludur. "Dokunma gibi, bebeğinizle konuşmak bedenleri ve zihinleri için yiyecek gibidir." diyor. Leiderman açıklıyor. "Çocuğun algılayıcı dil anlayışı, ifade edici dillerinden çok daha önce başlamaktadır, bu nedenle dillerinde bunları ıslatmak için mümkün olduğunca çok fırsat kullanmak istiyoruz." diyor.

Öğrenilen beceriler: İşitsel ayrımcılığı geliştirir

7. ŞİŞEYİ SALLA

Gerekli malzemeler: Boş yarım litrelik şişe, renkli pirinç veya makarna

Yapılması gerekenler: Şişeyi pirinç veya makarna ile doldurun ve kapağını tutkallayın. Böylece bebeğiniz kutuyu salladığında çıngırağa benzeyen farklı sesler duyar, farklı cisimlerin hareket ettiğini görür. "Bir şişe genellikle bu gürültüyü yaratmaz," "şimdi şaşırtıcı bir unsur getiren yeni ve yeni şeyler duyuyorlar, bu yaştaki bebekler neden ve sonuç hakkında çok şey öğreniyorlar ki bu da heyecan verici yeni bir yetenektir." diyor Leiderman.

Öğrenilen beceriler: İnce motor becerileri, işitsel ayırımcılık, neden ve sonuç

8. ORTADAN KAYBOLAN CİPS

Gerekli malzemeler: Yuvarlak cips, opak plastik kaplar

Ne yapmalı? Bir cips i bardaklardan birinin altına koyun ve bunu yaptığınızı bebeğinize gösterin. Daha sonra bu bardakları eski deniz kabuğu numarasındaki gibi kapların yerlerini değiştirin. Bu basit aktivite, nesne kalıcılığını önemli bir kavram olarak güçlendirir.

Varyasyonlar: İki farklı renkte bardağı kullanarak, küçük topu bir fincanın altına koyun ve hangisinin saklandığını hatırlayıp hatırlayamayacağını görmek için etrafına doğru hareket ettirin. Cips ilk fincanda bulduktan sonra ona ikinci fincanın altına koyduğunu ve Cipsin taşındığını hatırlayıp hatırlamadığını gösterin.

Öğrenilen beceriler: Dikkat becerileri, bellek geliştirme, nesne kalıcılığı

bebeğiniz için 11 eğlenceli aktivite

9. IŞIK GÖSTERİSİ

Gerekli malzemeler: Renkli plastik kaplar, mini el feneri

Yapılması gerekenler: Küçük fenerleri açın ve boş su şişelerine, Tupperware'e veya renkli, kapaklı kaplara bırakın. Karanlık bir odada bebeğinizi karnına ​​geçirin ve onun önünde yer alan renkli ışıklı kapları keşfetmesine izin verin. Meslek terapisti Rachel Coley, "LED'lerin sert ışıkları ufaklıkları rahatsız etmeyecek şekilde yayılıyor, gevşek veya çıkarılabilir herhangi parça da bebeğiniz için tehlike yaratmıyor." diyor. Bebeğiniz kaplarla birlikte yürürken, dolaşırken, yuvarlanırken ve etrafa çarparken onu dikkatle izleyin.

Varyasyonlar: El fenerlerinden birini çıkarıp karanlık duvara tutun ve yavaşça eşyaların üzerinde duraklayın."Nesneleri duraklatın ve gördüğü şey hakkında çocuğunuzla konuşun." diyor Coley.

Öğrenilen beceriler: Görme duyusu uyarımı, göz hareketi becerileri, sürekli dikkat, sosyalleşme, bağlanma, vücut hareketi

10. PAKETLİ PARMAK BOYAMA

Gerekli malzemeler: Yıkanabilir parmak boyası, büyük boy kilitli buzdolabı poşeti, bant

Yapılması gerekenler: Yıkanabilir parmak boyasının bir çift koyu renk rengini fermuarlı bir poşet içine dökün ve sıkıca sızdırmaz hale getirin. Garantiye almak için bant ile poşetin ağzını tekrar kapatın.. Boyayı poşetin içinde iyice yaydıktan sonra bebeğinizi karnının üzerine yatırıp parmakları ve elleri ile poşetin üzerinde izler yaratmasını sağlayın. "Bebeğinizin sanatını korumak için, kenarlarını torbadan kesin ve sonra resmin üstünü soyup kurutun" diyor Coley.

Varyasyonlar: Bağımsız bir bakıcı var mı? Bu etkinliği yüksek bir sandalyede deneyin.

Öğrenilen beceriler: Duyu geliştirme, ince motor becerileri, neden ve sonuç anlama, erken yazma becerileri

11. ŞİŞE OYUNU

Gerekli malzemeler: Küçük oyuncaklar, konteynır

Ne yapmalı? Birkaç oyuncağı, topları veya mandalları veya diğer küçük öğelerden biraz daha büyük bir açıklık içeren bir kapta yerleştirin. Kabı bebeğinize verin, bebeğiniz muhtemelen tekrar tekrar çevirip oyuncakların sağa sola çarpıp ses çıkarmalarını dinleyecektir. "Sonunda, bebeğiniz içeride bir şeylerin sarsıldığını ve oyuncakların içinde hareket ettiğini fark edecek ve şişenin içine ulaşmaya çalışacak." diyor Coley ve ekliyor ‘’Çocuğunuzun tek başına nasıl yapılacağını bulana kadar konteynır doldurup bebeğinize vermeye devam edin.’’

Varyasyonlar: Konteynıra koyması için ona farklı büyüklükte oyuncaklar ve araçlar verebilirsiniz. ‘’ Bebeğiniz oyuncakları sığdıramadığında onları çevirip farklı şekillerde konteynırın içine sığdırması gerektiğini öğrenecek.’’ diyor Coley.

Öğrenilen beceriler: Nesnelerin yönlendirilmesi ve yönlendirme becerileri