Bebeğimin Sürekli Ağlaması Normal mi?

Evet. Bebeğinizin bir doktor tarafından kontrol edildiğini ve sağlıklı olduğunu varsayarsak, çok ağlaması genelde normaldir.

Hasta bir bebeğin ağlaması, açlık ya da hayal kırıklığından kaynaklanan ağlamalar, dikkat ederseniz farklı ağlama tonlarına sahiptir. Bazen bebekler hasta, aç, sinirli değillerse veya bebek bezini değiştirseniz dahi ağlarlar. Ancak bebeğiniz ağlıyorsa ve içgüdüleriniz kötü hissettiriyorsa, doktorunu arayabilirsiniz.

bebeğimin sürekli ağlaması normal mi

Araştırmalar, ağlamanın hayatın ilk birkaç ayında gelişimsel bir çizgi izlediğini gösteriyor. Ağlama 2-3. haftalarda artar, 6-8. hafta arasına gelindiğinde yavaşlar, genellikle en düşük seviyesine yaklaşık 4 ayın sonunda gelinir. Bebekler ayrıca öğleden sonra ve akşamın erken saatlerinde daha sıklıkla ağlıyorlar, bu da uzun bir günün ardından gerginliği gidermek istediklerinden olabiliyor.

Bazı bebekler koliktir ve geniş anlamıyla sağlıklı bir bebekte kontrol edilemeyen ağlama olarak tanımlanır. Bebeğiniz beş aylıktan küçükse ve haftada üç gün veya daha fazla en az üç hafta boyunca üç saatten fazla çığlık atıyorsa, kolik olabilir.

bebeğimin sürekli ağlaması normal mi

Kolik bir hastalık değildir ve bebeğinize uzun vadede zarar vermez, ancak bebekler ve aileleri için zor bir şeydir. Neyse ki geçicidir ve birkaç başa çıkma tekniği size yardımcı olabilir.

Ne yaparsanız yapın, bebeğinizi sallayarak susturmayı denemeyin. Bebeğinizi şiddetle sallamak, beyin hasarına ve hatta ölüme neden olabilir.

bebeğimin sürekli ağlaması normal mi

Kendinizi yorgun ve artık çaresiz hissederseniz, bebeğinizi yavaşça karyolasına yatırın ve birkaç derin nefes alın. Bir arkadaşınıza veya akrabanıza gelip sakinleşmek için ara vermenize yardım etmelerini söyleyebilirsiniz.