Birçok anne-babanın küçük bebeğini evden dışarı çıkartmaktan çekindiği düşünülmektedir. Hatta bazı kültürlerde anneler ve bebekler bir ay ya da daha uzun süre evden çıkmazlar. Ancak sağlıklı bir bebeği evden çıkarmamak için tıbbi neden yoktur.

Bir bebeğin hasta olmasına neden olacak ortamlardan uzak durduğunuz sürece temiz hava ve ortamdaki bir değişiklik, bebekler dahil her yaştan insanlar için iyi olabilir.

Bebeğinizin istenmeyen mikroplara maruz kalmasını önlemek için kalabalıklarla birlikte yakın temasta geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Bebeğinize dokunmak ya da öpmek isteyen herkesin elini yıkadığından emin olun. En önemlisi de hasta olanlardan uzak durun.

Bebeğiniz büyüdükçe, insanlar, sesler ve kokular da dahil olmak üzere dışarıdaki her şeyle ilgilenir. Seyahat ettiğiniz zamanlarla uyumlu olarak zaman geçirmeye çalışın. Bir beslenme saati ve bebek bezi değişikliği yaptıktan sonra, dışarı çıkmak için genellikle daha iyi bir zamandır. Zaten iyi bir ruh hali içinde olacağından dışarıdayken uyumaya yetecek kadar rahatlayabilir.

Bebeğinizi bir saatten fazla süreyle dışarı çıkartacaksanız ve bir öğle uykusu ya da bir beslenme saati ile çakışırsa, hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. Değiştirebileceğiniz malzemeler, ekstra kıyafetler ve ihtiyaç duyduğunuz besleme malzemeleri ve bebek bezi ile birlikte bebeğinizin çantasını hazırlayın.

Dışarıda vakit geçiriyorsanız bebeğinizi uygun bir şekilde giydirin. Serinse, başını, ayaklarını ve ellerini örtün. Bebeğinizi, bir yetişkin gibi aynı sayıda kat giydirin, ancak sıcaklığını daha doğru ayarlayabilmek için yanınıza hafif bir battaniye veya ceket almak isteyebilirsiniz. Ve bebeğinizi gölgelik, güneş kremi veya hafif bir giysi tabakasıyla güneşten koruyun.

Aşırı sıcaklığa da dikkat edin. Bebeğinizin yaşına ve bölgenizdeki iklime bağlı olarak, 10 derece muhtemelen çok soğuk olur ve bebeğinizin açık havada olması için 30 derece de fazla sıcak olabilir.