Bebeğim Diğer Bebeklerle Oynamaya Ne Zaman Hazır Olur?

Çocuğunuz yaklaşık 2 yaşına gelene kadar, gerçekten diğer çocuklarla oynamaz. 2 yaşından küçük çocuklar paralel oyun olarak adlandırılan yan yana oynamaktan hoşlanırlar, ancak genellikle çok fazla etkileşim yoktur. O zamandan önce, dinleme, karşılık alma, dönme ve paylaşma gibi temel dostluk ve işbirliğine hazır değildir.

bebeğim diğer bebeklerle oynamaya ne zaman hazır olur

Ancak bu onun arkadaş edinemediği anlamına gelmiyor. Bebekler sosyal varlıklardır ve diğer çocukların çevresinde olmaktan hoşlanırlar.

O yaşta bir oğlan çocuğunu bir oyuncak kamyon ile oynarken görür ve eğlenceli görünmeye karar verirse, aniden aynı kamyonla oynamak için ani bir istek yapabilirse, bu yaştaki paylaşım bir çekişme gibi görünebilir. Bu, gelişimsel olarak normal bir yanıt, ancak ortaya çıkan çatışma, ikiliye kuracağı sosyal becerileri öğretmek için ilk adımdır.

bebeğim diğer bebeklerle oynamaya ne zaman hazır olur

Çocuklar da birbirinden sosyal becerileri öğrenirler. Çocuğunuz bir arkadaşı izledikten sonra rica etmeyi ve bunu yaparak hevesli bir yanıt alır. Ayrıca diğer çocukların yaptıklarını gözlemlerler ve kendi yaratıcılığına katkıda bulunurlar. Bir arkadaşıyla oynadıktan sonra yeni bir oyun için harika bir fikir bulabilir.

bebeğim diğer bebeklerle oynamaya ne zaman hazır olur

Çocuğunuz üçüncü doğum gününe yaklaştıkça, diğer çocuklar ile birlikte oynamaya, bir oyun alanını keşfetmeye ya da birlikte bir blok kule inşa etmeye başlayacaktır. Ayrıca kavga etmeden bir saat kadar oynamak ve oynamak için birkaç özel arkadaşına sahip olabilir.