Bebeğinizin en az 12 ay öncesine kadar yumuşak nesnelerle yatmasına izin vermeyin. Amerika Pediatri Akademisi’ne göre yastık benzeri oyuncaklar, battaniyeler, yorganlar, beşik yastıkları ve diğer yataklar bebeğinizin uyku gelişimine negatif etkide bulunabilir veya boğulma riskini arttırabilir.

Olması muhtemel görünmese de, bebeğinizin bir oyuncak veya yumuşak bir cisimle yatması gece uykusunda nefes sorunlarına neden olabilir veya bir nesneye bağlı olarak uyuma alışkanlığını pekiştirerek ilerleyen yaşlarda yalnızlık duygusunu tetikleyebilir.

12 ay öncesindeki bebeklerde, uyku eğitimi için en kritik dönemdir. Bebekler bu dönemde uyku alışkanlıkları edinir, ebeveynlerinin tutumlarını gözlemler ve belirli bir saat aralıklarında uyumaya çalışırlar. Bu dönemde birlikte uyudukları ebeveynleri ya da oyuncaklarıyla gereğinden fazla bir duygusal bağ kurabilirler. Bu durum ileride insanlarla sosyalleşmesinden başlayarak arkadaş edinmesi ve yalnız uyuduğunda uyku bozukluklarına kadar pek çok probleme yol açabilir.

En güvenli seçenek, bu yaşlarda bebeğinizin beşiklerini doldurulmuş peluş oyuncaklar ve sevdiği oyuncaklar da dahil olmak üzere dağınıklıktan uzak tutmaktır.

İlk doğum gününden sonra, bebeğinizdeki bu riskler önemli ölçüde azalır. Boğulma ihtimali de azalır çünkü nesneleri kendinden uzaklaştırabilme yeteneğine sahip olur. Bunun dışında da çoktan uyku alışkanlıkları edinmeye ve yalnız uyumaya alışmaya başladığı varsayılabilir.

12 aydan sonra, bebeğinizin rahat etmesi için ona özel bir oyuncak vermeniz veya battaniye ile uyumasına izin vermeniz sorun olmaz. Ancak yine de karyolasını küçük oyuncaklardan arındırmak nispeten daha güvenlidir.