Zeki olmak belirsiz bir terim olduğu için, beynin annelikten yararlandığı beş özelliğe indirgeyelim: Algı, verimlilik, esneklik, motivasyon ve duygusal zeka. Her kategori birçok çalışma ve araştırma tarafından desteklenmiştir.

İlk kategori algı, öncelikle beş duyu ile ilgilenir. En ilginç araştırmalardan biri, hamile kadınların diğer kadınlardan daha keskin "görme yeteneği" sergilediklerini gösteriyor. Bu aniden 20/20 görme yaşadıkları anlamına gelmiyor, ama çok daha fazla fark ettiği ortada. Diğer bir araştırma da hamile kadınların ve yeni annelerin potansiyel olarak zararlı gıdalardaki kokuyu, bebeklerini koruma amaçlı fark edebilmek için gelişmiş bir koku alma duyusuna sahip olduklarını gösteriyor.  

Diğer bulgular, annelerin motivasyon, korkusuzluk ve stresle başa çıkma ve diğer pek çok şeyle baş edebilme becerilerini artırdığını göstermektedir. Ayrıca emzirme için önemli olan bir hormon olan oksitosinin annelerin öğrenme ve hafıza kapasitesini artırdığını gösteren heyecan verici yeni araştırmalar da var.

Duygusal zeka, muhtemelen annelerin yararlandığı en açık kategoridir. Anneler için en büyük beyin desteklerinden biri, dünyayı başkasının gözüyle görebilme yeteneğidir. Pek çok ilişkide, biriyle aynı fikirde değilseniz, sadece yürüyerek uzaklaşabilirsiniz. Ancak çocuğunuzdan uzaklaşamazsınız. En azından iyi bir ebeveyn olmak istiyorsanız yapabileceğiniz bir şey değildir. Bunun yerine, bakış açısını anlamak için zihninizi ve kendinizi gevşetmeniz gerekiyor.

Bunun dışında anne olduğunuzda harika bir zaman yönetimine sahip olduğunuzu fark edeceksiniz. Pek çok şeye, eve, işinize ve bebeğinize vakit ayıramadığınızı fark ettiğinizde günlerinizi ve zamanınızı yeniden planlamak zorunda kalacaksınız.

Annelik sizin daha iyi odaklanmanıza da yardımcı olur. Çocuğunuzun hayatı sizin hayatınızda daha önemli bir hale gelir ve onun sağlığı, mutluluğu, huzuru için algılarınız her zamankinden daha açık olacaktır. Kendiniz için olmasa da bebeğiniz için daha çok öğrenmeye çabalayacak, hastalık ve diğer dış etmenlere karşı önlemler alacak ve hislerinizi kuvvetlendireceksiniz.

Anne olma sürecinde bazen beyninize ve kendinize ne kadar meydan okuduğunuzu fark edebilir ve bitkin hissedebilirsiniz. Ancak telaşınızdan fark edemeyeceğiniz üzere kendinize dönüp bakarsanız bebeğinize ve kendinize ne kadar çok katkıda bulunduğunuzu ve aslında bunun size gittikçe daha çok enerji verdiğini fark edersiniz.