Bencillik ve paylaşmama 

Çocuğunuz yürümeye başladığı yaşlara geldiğinde, eşyalarıyla arasında aitlik duygusu hisseder ve bazı şeyleri sahiplenmeye başlar. Bu dönemlerde kendine ait olan eşyalarını başkalarıyla paylaşmak istemeyebilir ve çoğu durumda bencil davranabilir. Gelişimin bu evresinde, çocuğunuz konusunda fazla beklentilere girme hatasına düşmeyin. Mantıklı olun ve çocuğunuzun çocuk olmasına izin verin. Başka çocuklarla oynarken paylaşmasını söyleyin ve bunu her seferinde yapmak için çaba sarf edin. Paylaşmasının, sizin ondan yapmasını beklediğiniz bir davranış olduğunu gösterin ama bu konuda ısrarcı olmayın. Herhangi bir paylaşım anını gördüğünüzde, onu takdir edin. İstediğiniz bir davranış gerçekleştiğinde, ödüllendirmek iyi bir teşviktir. Huysuzlanmaya başladığını görürseniz, ilgisini başka yöne çekin ve eşyayı, paylaşmak istemediği arkadaşından ve çocuğunuzdan uzaklaştırın.

Ağlama

 

Bu yaştaki çocukların her hoşnutsuzluğunu ağlayarak belli etmeye çalışması da normaldir. Bu yaşlarda çocuğunuza bir yandan sınır koyarken, diğer yandan da sevecen bir şekilde ondan ne beklediğinizi bilmesini sağlayın. Bu, disiplini bir kenara bırakın demek değildir. Sadece her ağlamasına yanıt bulamayacağını bilmesi gerekir. Onu iyi davranışlara teşvik etmek için övgü gibi manevi ödüllendirmelere başvurmanız gerekir, böylece memnuniyetsizliğinizi de hemen anlayacaklardır. Her ağlamasına yanıt vermeyerek bu olumsuz davranışının önüne geçmek için iyi bir adım atabilirsiniz.

Ayrılma korkusu

Yürümeye başlayan çocuklarda gelişen aitlik duygularının biri de ebeveynlerine karşı olandır. Ailesiyle geçirdiği zaman içinde tamamen bağlanan çocuklar, hareketlenen ve değişen hayatına ayak uydurmayı reddedip onlardan ayrı kalmayı istemez ve reddedebilirler. Aileleri olmadan bir yere gitmekten veya kısa süre de olsa ayrı kalmaktan korkarlar. Bu gibi durumlarda çocuğunuzu kısa süre yalnız bırakıp ona belirttiğiniz sürede yanına dönmeniz, size güvenmesi ve gitseniz bile geri döneceğinize inanması için iyi bir başlangıçtır.

Ayakkabıya hayır!

 

Çocuklar dışarı çıkacakları zaman her seferinde ayakkabı giymek istemezler. Evde giymedikleri ayakkabıları dışarıda neden giymeleri gerektiğini anlayamazlar ve ayağını sıkan, onların yere temas etmesini engelleyen ayakkabıları giymeyi reddederler. Bu durumda nazik ve kararlı hareket edin. Çocuğunuza ne olacağını net bir şekilde gösterin: "Tamam hayatım, ayakkabıları giyiyoruz ve abini okuldan almaya gidiyoruz." gibi. Kararlı olun, ayakkabıları gösterin ve giydirin. Tansiyonunuzu yükseltecek ya da sabrınızı ve güveninizi azaltacak tartışmalara girmeyin. Eğer anne baba hüsrana uğradıklarını, kızdıklarını ya da üzüldüklerini gösterirlerse, çocuk da oyalama tekniğini kullanmaya başlar.

Yürüme çağındaki çocukların zamanı sizin gibi görmediğini unutmayın. Onlar yetişkinlerin tam zamanında bir yerlerde olma düşüncesini bilmezler. Çocuğunuz sizin geç kalmanız için ağırdan almıyor. Bu durum tamamen acele etmenin sebebini bilmedikleri ve anlamadıklarından kaynaklanıyor.