Duygularınızı taklit ediyor: Yüz ifadeleri bebeklerde oldukça bulaşıcıdır. Bebekler, ebeveynlerinin ifadelerini kendi yüzlerine yansıtırlar. Siz uzun bir süre gülümsediğinizde bebeğiniz de gülümser veya siz korktuğunuzda yüzü endişeli bir hal alır. Bu yansıtma yenidoğan döneminde başlar ancak ebeveynine karşı sevgi duymaya başlayan 9-18 aylık bebeklerde büyük bir oranda artar.

Davranışınızı kopyalıyor: Bebeğinizi bazen anahtar kullanarak kapıyı açmaya çalışarak veya tıpkı sizin gibi saçını tarama, eşyaları tamir etme hareketleri yapmaya çalışarak görebilirsiniz. Uzmanlara göre taklit, küçük bebekler için saygı ve sevgi göstermenin samimi bir şeklidir.

Sizinle iletişime geçiyor: Çocuğunuz henüz konuşamasa da sorularınıza cevap vermek, yaptıklarınıza tepki vermek ve kendi fikirlerini size söylemek istiyor. Bunun için size çıkarttığı ses ve mimikler yürümeye başlayan çocuğunuzun size olan bağlılığı ve güveninin bir işaretidir.

Siz onun güvenli alanısınız: Yürümeye başlayan çocuğunuz, yeni bir çevreye girdiğinde, kucağınızdan inmek veya sizden uzaklaşmak istemez. Kucağınızdan inse bile sizinle temas halinde olmak ister. Bu davranış şekli güven ve bağlılığın kesin bir işaretidir. Siz onun için en güvenli alan olarak görünürsünüz.

 Sizinle güvende hissediyor: Parkta yürürken bebeğiniz koşan bir köpek gördüğünde kollarını kaldırarak hızla size doğru gelmeye başlar. Yani tehlike anlarında kendini size teslim edip yardım etmenizi ister. Bu da bebeğinizin size güvendiğinin bir göstergesi ve sevgisini göstermesinin bir yoludur.

Sizden konfor bekliyor: Çocuğunuz istediği bir şey olmadığında size ağlayabilir veya çıkamadığı bir basamağın önüne geldiğinde size sızlanabilir. Bu da ihtiyacı olduğunda size haber verecek kadar güvenmeye başladığını gösterir.