Çocuğunuzu disiplin altına almanız gerektiğinde, bunu gelişigüzel yapmayınız. Çocuğunuzun öğreneceği bir kalıp hazırlayınız ve saygılı bir sesi tonu ile konuştuğunuzdan emin olunuz. Bu disiplin sürecinde dikkat etmeniz gereken temel şeylere göz atalım:

1. Anlaşılır iletişim

Çocuğunuza vereceğiniz disiplinin etkili olabilmesi için açık olmalısınız ve çocuğunuzun ondan tam olarak ne beklediğinizi bilmesini sağlamalısınız. Anlaşılır iletişim, gözlerinizi, ses tonunuzu kullanmak ve çocuğunuzun seviyesine inmekle ilgilidir. Onlarla göz teması kurarsanız, onlarla gerçekten ilgilendiğiniz için bazı uyarılarda bulunduğunuzu düşünmeye başlayabilirler. Sert bir ses tonu kullanmak, ciddi olduğunuzu gösterir. Onların göz seviyesine indiğinizde mesajınız daha açık ve doğrudan olacaktır.

Disiplin, ayrıca mesajınızı aktarmak için seçtiğiniz dille de alakalıdır. Onları uyaran birçok kelime kullanmak yerine birkaç basit ve açık kelimeyle sadece önemli olan bilgiyi aktarın. Bahsettiğiniz şeyle ilgili yanlış anlaşılma olmadığından emin olun. Hemen dikkati dağılan çocuğunuz sizi anlayabildiğinde, kuralların ve limitlerin işe yarama ihtimali daha yüksektir.

2. Tutarlı olun

Her iki ebeveynin de çocuk yetiştirme konusunda aynı şekilde düşündüğü bir aile, her zaman mümkün olan bir şey değildir ama çocuklarınızın önünde aynı düşünüyor gibi görünmelisiniz. Tutarlılık disiplindeki anahtar kelimedir ve bu da demek oluyor ki her evde sadece tek bir kural listesi olabilir. Çocukların, kuralların ne olduğunu ve her gün aynı olacağını bilmeye ihtiyaçları vardır. Tutarsız ve kuralların sürekli değiştiği bir çevrede çocukların kafası kolayca karışabilir ve daha kolay sinirlenebilirler.

Bazı ailelerde, ebeveynlerden biri kendi yolu konusunda o kadar inatçıdır ki her bir disiplin kuralı, ebeveynler arasında tartışma konusu haline gelir. Bu tür büyük anlaşmazlıkların olduğu ailelerde, çocuğun davranışını düzeltmeye çalışmak taraflar anlaşmaya varana kadar işe yaramayacaktır.

 

4. Pozitif olun

Disiplin yöntemleri, pozitif bir tutumla uygulandığında daha başarılı olur. Öncelikle, yaptığınız işe inanmalısınız ve sonra çocuğunuza bunu açık bir şekilde aktarmalısınız. Bu pozitif ebeveynliğin temeli, düşüncelerin çocuğa en uygun şekilde aktarılmasıdır.

Enerji ve motivasyon, çocuğunuzun küçüklük dönemi boyunca sizin en güçlü yanlarınızdır. Siz pozitifseniz, çocuklarınız da öyledir, çünkü pozitif olmak bulaşıcıdır. Sizin özgüveniniz ve bu işi başaracağınıza dair inancınız, çocuğa geçer. Disiplininizin düştüğü bir an olursa, geri çekilin; iletinizin güçlü ve güvenli olduğunu kontrol edin. 

Eylemlerinizin ve sözlerinizin her zaman ve koşulsuz olarak onu sevdiğiniz ama o an yaptığı şeyi sevmediğiniz mesajını verdiğinden emin olunuz. Bebeğiniz bazı şeyleri yapmaması gerektiğinin nedenlerini zamanla anlamaya başlayacaktır.