Yenidoğanlar komik görünebilir.

Bebeğinizin cildi sizi şaşırtabilir. Bazı bebeklerin yüzü pürüzlü, bazılarının pürüzsüz ya da buruşuk olabilir. Bebeğinizin tutuk ve ağır hareketleri veya çıkardıkları ince sesler de sizi güldürebilir. Her yenidoğan birbirine benziyormuş gibi görünür ancak birbirinden farklıdır ve doğdukları zamanki fiziksel görünümleri, kiloları veya boyları, gelecekteki görünüşleri hakkında pek fazla bir fikir vermez.

Bebeğiniz beklediğinizden daha çok zamanınızı alır.

Küçücük bebeğinizin bakımının bu kadar çok zaman alması sizi her seferinde şaşırtabilir. Hamileyken bebeğinizle yaptığınız aktivitelerle geçen her günün yerini çoğu günler bez değiştirme, besleme, yemek hazırlama ve çamaşır yıkamayla geçebilir. Ancak doğumdan önce böyle durumlarla ilgili düşündüklerinizi bebeğiniz varken düşünmemeye başlarsınız. Onun için yaptığınız her şey sizi mutlu eder. Bebek sahibi olduktan sonra planlarınızı ertelememek ve kendinize de zaman ayırabilmek için günlerinizi planlamanız en doğrusudur. Bebeğinizle yaptığınız aktiviteler beklediğinizden daha çok zaman alsa da planlama yaparak durumu kendi yararınıza çevirmeniz de mümkün.

Beklediğinizden farklı bir ebeveyn olursunuz.

Ebeveynlik birçok sorumluluk ile birlikte gelir. Yapmayacağınızı düşündüğünüz birçok şeyi yapmaya veya yapacağınızı düşündüğünüz bazı şeyleri yapamadığınıza sıklıkla şahit olursunuz. Pek çok hastalık ya da çevresel koşul hakkında bilgi edinmek istersiniz, dünya ile ilgili daha fazla endişelenmeye başladığınızı fark edersiniz ve kendi ebeveynlerinizle daha çok empati kurmaya başlayıp bazı şeyleri neden yaptıklarını yeni yeni anlamaya başlarsınız. ’’Ebeveyn olduğumda asla yapmayacağım.’’ dediğiniz şeyleri yapmaya başladığınızı da zamanla fark edersiniz.