Araştırmalar, yeni doğan bebeklerin annelerini kokusu ile tanıyabildiklerini gösteriyor. Bazı araştırmacılar, yeni doğan bebeğin başının ucunun bir tarafına annesinin sütünü, diğer tarafa başka bir annenin sütünü yerleştirmişler. Bebeklerin yüzde 80'i kendi anne sütünün olduğu yöne dönmüşlerdir. Ve inanılır gibi gelmese de sizin böyle inanılmaz bir yeteneğiniz var. Doğumdan sadece birkaç gün sonra, birçok annenin kokusu kendi bebekleri tarafından ayırt edilebilir.

Yine birçok araştırmaya göre doğumdan yaklaşık 1 hafta sonra bebekler birçok anne arasından kendi annesinin yüzünü seçip ona doğru bakmaya devam edebiliyorlar.

Yani doğa her şekilde bebeğiniz ile bağ kurmanız için büyülü hediyeler sunuyor. Sizin ebeveyn olarak bu hediyeleri en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. Bebekler genelde birincil olarak annelerine bağlanma eğiliminde oluyor. Uzmanlar bunun sebebinin anne karnında başlayan bir içgüdü olduğunu ve ardından emzirme ile pekişen bir durum olabileceğini söylüyor.

Yenidoğan bebekle bağ kurmak için genel olarak babalar daha fazla tavsiye istiyorlar. Babalar da bebeğin bakımına ortak olarak bağ kurma ihtimallerini arttırabilirler. Örneğin anne kendi sütünü bir biberona sağabilir ve baba gece uykudan uyanan bebeğini bu biberonla besleyebilir. Bu durum bebeğini emziren anne ile benzer bir durum oluşturur ve babayla çocuğun yakınlaşmasına yardım eder. Bu süreç içinde bebek, babasının da kokusunu tanır. Babalar bebekleriyle bağlarını daha da güçlendirmek istiyorsa bebeklerini uyutabilir, onlarla gün içinde daha fazla vakit geçirebilir ve kısık sesle dinlendirici ninniler söyleyebilirler. Bir süre sonra bebekler annelerini tanıdığı gibi babalarının da seslerini ve yüzlerini tanımaya başlarlar.

Bu süreç her yenidoğan bebekte aynı olmayabilir. Bebeğinizin size alışamadığını ve bağ kurmadığınızı düşünerek üzülmeyin. Yenidoğan bebeklerin çok hassas olduğunu ve üzerlerine gitmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Unutmayın ki onun tüm dünyası sizsiniz ve ilk birkaç haftada olmasa bile en geç ilk ayın sonunda hayatında en sevdiği iki insan siz olacaksınız.