Morali kolay bozulan

Bazı bebeklerin morali diğerlerine nazaran daha kolay bozulur. Bu bebeklerin stresle baş etmek için yeterince enerjileri yoktur ve hayal kırıklığına tahammülleri azdır. Böyle bebeklerin en iyi zamanları sabahlardır; bu yüzden önemli aktiviteleri sabaha saklayın. Gün ilerledikçe, bu bebekler duygusal açıdan yorgun düşerler, hayal kırıklıklarıyla baş edecek ve kendi kendilerini oyalayıp eğleyecek güçleri kalmaz. Öğleden sonraları ve akşamları onu zorlayacak faaliyetlerden uzak durur ve günlük programına uyarsanız, her ikinizin de hayatını kolaylaştırmış olursunuz.

Yavaş uyum sağlayan

Söz konusu olan ister yiyecek olsun, ister günlük programı, ister insanlar veya bulunduğu ortam, değişime yavaş uyum sağlayan bir bebek, günlük düzeni ve alışkanlıkları bozulmadığı zaman rahat eder. Bu, onu hiçbir zaman yeni şeylere maruz bırakmayacağınız anlamına gelmez. Sadece, yeni şeylere alışması biraz zaman alır. Örneğin, bazı bebeklerin memeden kesildikten sonra bardağa değil de önce biberona geçmeleri gerekebilir. Bir faaliyetten diğerine geçerken bebeğe zaman tanımak da önemlidir. Gün boyunca ona uyanma şarkısı veya banyo şarkısı gibi, farklı aktiviteler için farklı şarkılar söyleyebilirsiniz. Oyun oynarken, hiç uyarmadan kucağınıza alıp öğle yemeği yemeye götürmek yerine, bir sonraki aktivitenin ne olacağı konusunda ona sinyal verebilirsiniz. Yemek hazır olmadan birkaç dakika önce elinizle mama sandalyesini işaret edin ya da ne olacağını işaret diliyle ona anlatın. Bir faaliyeti, bir sonrakinin ne olduğunu anlatmak için kullanın. Örneğin, yemek hazırlarken bebeği mutfağa getirip orada oyun oynatın. Günlük faaliyet programınızı önceden tahmin etmesini sağlarsanız, kaygılarını ve kafa karışıklığını en aza indirmiş olursunuz.

Dikkat dağınıklığı

Bebeğin görme yeteneği, 4-5 aylık olduğunda bir hayli ilerler. Dikkati kolay dağılabilen bebekler, bakacak onca ilginç şey varken, meme emmeye odaklanmakta zorlanırlar. Bebeğinizin böyle bir durumu olduğunu fark ederseniz, onu beslerken ışıkları iyice azaltın ki zihnini çelebilecek olan şeyleri iyi göremesin. Dikkati kolay dağılan bir bebeğe sahip olmanın iyi tarafı, canı sıkkın olduğu zaman onu avutmanın kolay olmasıdır. Elinizde anahtar sallamak veya pencereden baktırmak sorunu hızlıca çözer.

Çok duyarlı

Bebeğinizin içinde bulunduğu ortamı algılama düzeyi yüksekse, gereksiz stresi azaltmak için, ona rahat edebileceği bir ortam sağlayın. Örneğin, eğer bebeğiniz gürültüye karşı hassassa, kalabalık lokantalarda yemek yemeyin. Ya da orkestraların canlı müzik yaptığı festivallerden uzak durup daha sakin yerlere gidin. Gömleklerindeki kaşıntı yapan etiketleri sökün. Eğer bebeğiniz ayakkabı giymeye tahammül edemiyorsa, çok gerekli değilse, bırakın giymesin. Oyuncak ayısının ona sevgiyle sarılması bile ona fazla gelebilir. Genel olarak, bebeğinizin epeyce hassas olan duyularını aşırı uyarımdan uzak tutun.