Bebeğiniz ilk iki yıl, geri kalan tüm hayatı boyunca olmayacak kadar hızlı büyür.

Bebeğiniz kendi kontrolünü sağlayamayan bir ufaklık olmaktan çıkıp bacaklarını ve beyin gücünü yürümek, konuşmak, oyun oynamak ve araştırmak için koordine eden küçük bir insan haline gelir. Bir bebeğin sonsuza kadar onunla yaşayacak tutumları, kişilik özellikleri ve eğilimlerini oluşturacak durumlar yavaş yavaş şekillenmeye başlar. Bu dönem ebeveynler için oldukça endişe dolu geçer. Bununla birlikte çocuğunuza karşı hayranlık, bağlılık, empati ve korku hisleri de bu zamanlarda gelişir. İlk yıllar bebeklerin en savunmasız, en tepkisiz ve en anlaşılamaz olduğu dönemdir. Bebeğiniz için en iyisini yapıp yapmadığınızla ilgili herhangi bir şüphe duyuyorsanız, kendinize şunu sorunuz; "Eğer ben bebek olsaydım, ailemden ne isterdim?"

Yenidoğan bebeğiniz tamamen sizin bakımınıza muhtaçtır ve yalnız bırakılmamaları gerekir. Bağışıklık sistemleri zayıftır, seslere ve kokulara karşı aşırı hassasiyet gösterirler ve en ufak bir şeye ağlayabilirler. Siz de yeni bir ebeveyn olduğunuz için bebeğinizin ağlamaları ve huzursuzluklarına karşı fazla hassas olabilirsiniz ancak uzmanlar bebeğin her ağlamasından endişe duymamanız hatta bazen ağlamasına izin vermeniz gerektiğini söylüyor.

Bununla birlikte yapılan araştırmalar bebeği emzirmenin büyülü bir şey olduğunu gösteriyor. Emzirme süreci, anne sütünün besleyiciliğiyle bebeğe benzersiz bir bağışıklık sistemi sağlarken, anne ve bebe arasındaki ilk duygusal ve en güçlü bağın kurulmasına yardımcı oluyor.

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren sizin dokunmanıza çok ihtiyaç duyar. Doğadaki tüm memeliler doğduğu zamandan itibaren ilk aylarında annelerinin bedenine sokulur ve sarılırlar. Bu durum biyolojik ve fiziksel bir içgüdüdür. Aynı şey sizin bebeğiniz için de geçerlidir. Kendilerini güvende ve huzurlu hissetmeleri için sizin ona sokulmanıza ve sarılmanıza ihtiyaç duyarlar. Bu durum çocuğunuzun ilerideki fiziksel ve davranışsal gelişimi için oldukça önemlidir.

Çocukların çok fazla kucağa alınması zararlı olabilir gibi doğru olmayan ve yaygın bir kavram mevcuttur. Bebeklerin bazı fiziksel ve duygusal ihtiyaçları vardır. Kucağa alınan bir bebek, sizi daha yakından görür. Yüzünüzü izler, sesinizi ve kokunuzu tanımaya başlar. Ki bunlar dünyasına dair öğrendiği ilk şeylerdir. Bebeğinizin fazlasıyla küçük ve hassas olması sizi korkutmasın. Siz ilerleyen aylarda onun dünyayı tanıması için çevresiyle arasındaki güvenli köprü görevi görüyor olacaksınız.