Ne kadar çok hazırlık yaparsanız yapın, ebeveynlikte başınıza beklemediğiniz birçok şey gelecektir.

Zamanın nereye gittiğini bilemeyeceksiniz.

Beş dakika içinde uyuyabildiğiniz veya hızlıca kapıdan çıkabildiğiniz günler geçmişte kaldı. Her gün bebeğinizi hazırlayıp dışarı çıkmak için yeterince zaman ayırdığınızı düşünürsünüz ancak her zaman geç kalırsınız. Küçük bebeğinizle birlikte hayatınızdaki pek çok şey planladığınız gibi gitmez.

Çoğu anne yalnızca bebekleriyle birlikte arkadaşlarını ziyaret edip parkta uzun süre gezip dolaşacağını hayal eder ancak bebeğinizi ve çevresel faktörleri düşünürken, beslenme veya uyku saatini kovalarken yine saatin nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz.

Bebeğinizle yaşamaya alıştığınızda ve günlük rutinleri oturtmaya başladığınızda hayatınız biraz daha kolaylaşsa da zamanınızın tamamı size ait olmadığı için yine de gününüz düşündüğünüzden daha hızı geçecektir. Bununla birlikte ilginç bir şekilde bazı ebeveynler, zaman eksikliğinin kendilerini organize etmelerine ve yaşamlarını programlamalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Farklı görünmeye başlayacaksınız.

Yeni anneler, daha dolgun vücut hatlarına sahip olurlar. Hatta ayak numaraları bile değişebilir. Ancak bu tür değişiklikler kalıcı değildir ve bir dönem sonra eski haline döner. Anneler, hamilelik döneminde alınan kiloların da bebeğin peşinden koşarken kolayca verilebildiğini söylüyor.

Hayal ettiğinizden daha güçlü olduğunuzu fark edeceksiniz.

Bebek sahibi olmadan önce konuştuğunuz diğer ebeveynlerin ne kadar az uyku saatiyle gündelik yaşamlarını geçirdiğini öğrendiğinizde nasıl şaşırdığınızı hatırlayın. Ebeveyn olduktan sonra, tuvalet eğitiminden hastalığa kadar küçük büyük pek çok şeyle ne kadar kolay baş edebildiğinizi fark ettiğinizde kendinize şaşıracaksınız.

Arkadaşlıklarınız değişecek.

Çoğu anne, zamanla istemli ya da istemsiz bir şekilde anne olan diğer kadınlarla daha sık etkileşim içinde olmaya başlıyor ve bu da zamanla çevresinin değişmesine neden olabiliyor. Sonuçta bebeğinizle birlikte sosyal yaşantınız da değişiyor ve bu durumu anlayıp size ayak uydurabilecek arkadaşlara sahip olmanız gerekiyor. Anne olan diğer kadınlarla arkadaşlıklar kurmanız karşı tarafın sizinle daha iyi empati kurmasına ve fikir alışverişlerinde bulunabilmesine yardımcı olur.