Bebeğinizle uyku eğitimini denemek için en uygun zamanı öğrenmelisiniz. Uyku eğitimi bebeğinizin gelişimi için zorunludur. Bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocukların bakımını en çok zorlaştıranlardan biri, uyku aktivitesinin telaşlı, ağlamalı ve sıkıcı hale getirilmesidir. Aşağıda çocuklarınızın yeterince uyuma veya uyumama sebeplerine kısaca göz atabilirsiniz:

Yenidoğan:

Bebekler, gece ve gündüz arasındaki farkı anlayamaz. Henüz yeterince melatonin üretmezler ve sık sık beslenmeye ihtiyaç duyuyorlar. Yenidoğanlar günde 16-20 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.

3 ile 4 Ay

Bebekler bu aylarda gece uykusu döngüsü geliştiriyor, daha girişken oluyor ve biraz ayrılık kaygısı gösteriyorlar. Bu yüzden de uykuyu ertelemeye başlıyorlar. Veya bu huzursuzlukları sebebiyle gece yarısı ile sabah 6 arasında uyandıklarını gözlemleyebilirsiniz. 3-4 aylık bebekler günde 15-16 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.

 

4.5 ile 5.5 Ay arası

Bu aylarda istemediği bir şeye ağladığında sizden karşı bir tepki aldığını fark ediyor ve bu sebeple uyumak istemiyor. Bu aylar bebeğinizi uyutmanın en zorlaşmaya başladığı aylar olabilir. Bebekler 4.5 ve 5.5 ay arasındayken 9-12 saat artı 2 kısa uykuya ihtiyaç duyarlar.

6 ile 8 Ay arası

Bebekler bu aralıkta gözlerini kapatıp uyumaktan çok hareket edip çevresindeki nesnelere ulaşmak ve oyun oynamakla ilgileniyorlar. Ve sizi tanıma ayları olduğundan, uyanıp sizi göremediğinde ağlamaya başlayıp telaşlı olabilir veya yeniden uykuya dalmayabilir. 6-8 aylık arasındaki bebekler 11 saat artı 2 kısa uykuya ihtiyaç duyarlar.

 

9 ile 11 Ay arası

Bu aylardaki bir bebek, siz odayı terk ettikten sonra ebeveynlerin hâlâ odada olup onu izlediğini anlamaya başlayabilir veya uyurken kapısının açık olmasından rahatsız olabilir. Bu aylarda bebekler 11-12 saat artı 2 kısa uykuya ihtiyaç duyarlar.

12 ile 16 Ay

Bu aylarda bir bebek konuşma, yürüme ve fiziksel becerilerin geliştirilmesine odaklandığından, anne ve babaya daha sıkı sıkıya bağlıdır. Bu zaman, uyku düzeninin oturtulması için en uygun zamandır. Bebekler 12-16 aylıkken 10-11 saat artı 2 kısa uykuya ihtiyaç duyarlar.

 

17 ile 21 Ay arası

Bebekler bu yaşlarda bazı durumlara karşı çekingen veya seçici davranabilir. Bu aylar bağımsızlığını istemeye başladığı zamanlar olarak görülür ve uyku eğimde zorlanmanız normaldir. Bu zaman aralığında bebekler 10 saat uyku ve 1 kısa uykuya ihtiyaç duyarlar.