Çoğu uzmanın, çocuğunuzun kendisini uykuya hazırlamak için biraz ağlamasına izin vermenin normal olduğu düşündüğünü biliyoruz, ancak komşular şikâyet ederse ne olacak? Tek odalı bir evde yaşıyorsanız ve sizin de yatmanız gerekiyorsa? Ya iki çocuğunuz varsa ve aynı odayı paylaşıyorlarsa? Bazen yürümeye başlayan çocuğunuzun uyku problemlerine karşı koymak karmaşık hale gelebilir. Peki bu konuda ne yapabilirsiniz? Uyku uzmanı Jodi Mindell'e sorduk: ‘’Geceleri Uyku’’ kitabının yazarı Jodi Mindell, şu önerileri yapıyor:

• Çocuğunuz yatak odasını paylaşıyorsa ve çocuklardan biri uyku problemi çekiyorsa, uyku sorunu olmayan çocuğu birkaç günlüğüne başka bir odaya taşıyın. Uyku sorunu olan çocuğun odasında düzgün ve huzurlu şekilde uyumayı öğrenmesi gerekir. Diğeri bunu nasıl yapacağını zaten öğrendi, bu nedenle bir haftalık zamanı başka bir odada geçirerek uyumasının bir zararı olmaz.

• Siz ve eşiniz uyku sorunlarının üstesinden nasıl geleceğiniz konusunda anlaşın. Yaşam alanını, çocuğunuzun dedesi veya sizden daha fazla şey bildiğini düşünen diğer aile üyeleri ile paylaşıyorsanız; siz ve eşiniz, çocuğunuzun yanına gitmeden önce beş dakika ağlamasına izin vermeye karar verirseniz ve büyükanne onu hemen rahatlatmaya karar verirse, bu durum planınızı bozacaktır. Sağlıklı uyku alışkanlıkları kurmaya çalıştığınızda, tutarlılık en önemli adımdır, özellikle de küçük bebekler için.

• Tek yatak odalı veya stüdyo dairede veya ince duvarlara sahip bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, komşularınız şikâyet etmeden yapabileceğiniz çok fazla olmayabilir. Eğer durumunuz değişirse,  yürümeye başlayan çocuğunuza iyi uykunun temellerini öğretmeye başlayabilirsiniz ve hiçbir zaman çok geç değildir. Bir diğer strateji, başkaları gün boyunca dışarıda zaman geçirirken ona öğle uykusu alışkanlığı kazandırmak olabilir. Bu size uyku eğitimi için daha uygun saatlerde uğraşma imkanı verir.