Bebeğinizin keyfinin kaçmaya başladığını düşündüğünüz andan itibaren annelik içgüdüleriniz hızlıca harekete geçer. Bebeğinizin bazı huysuzluklarına karşılık olarak verdiğiniz ilk tepkiler hormonaldir ancak siz de zaman içinde daha sakin tepkiler vermeyi öğrenebilirsiniz.

Bebeğinizin stresli ve huzursuz zamanlarda daha çok sarılmaya, ekstra oyun süresine, emzirilmeye ve daha fazla sevgiye ihtiyacı vardır. Ayrıca bebeğinizin sizin stres düzeyinize karşı çok hassas olduğunu da unutmayın. Hayatınızdaki duygusal veya fiziksel bazı şeyler belli bir süre de olsa bebeğinize olan ilginizin değişmesine sebep olduğunda, bebeğinizin mizacının da birden değişmesine şaşırmamalısınız. Huysuz davranışları için onu suçlamak yerine, bebeğinizin sizin göstereceğiniz ilgiye ihtiyacı olduğunu ve onun için orada olduğunuza dair güvenceye ihtiyaç duyduğunu anlamaya çalışın.

Yeni doğan bebekten anaokuluna geçiş dönemine kadar olan yaş aralığı, çocukların hayatındaki en önemli dönemdir. Çok daha zorlanıldığı düşünülen ergenlik döneminden de dikkatli olunması ve çocuğun davranışlarının geliştirilmesine özen gösterilmesi gerekir.  

Doğa, küçük bebekleri stres anlarında sakinleştirebilmek için emzirme gibi harika bir imkan sunar. Emzirmenin sağladığı çok büyük fizyolojik avantajlar emeklemeye başlayan bebekler için dahi hala devam eder. Bu nedenle bebeğinizi sütten kesmek için özel bir takvime bağlı kalarak toplumun yapacağı baskıyı dikkate almayın. Bebeğinizin kendi çizelgesine göre hala emmeye devam etmenin bolca avantajı olduğunu da unutmayın. Çünkü örneğin bebeğiniz aşırı bir şekilde heyecanlandığı veya huzursuz olduğunda, emzirme onu rahatlatacaktır ve bebeğinizi şaşıracağınız bir hızda neşelendirecektir. Hatta bu nedenle zamanından önce sütten kesilen bebekler stresli veya huzursuz anlarında baş parmaklarını emme gibi davranışlar gösterirler. Bunun sebebi de alternatif şeylerden yararlanarak rahatlık arama istekleridir.

Uzmanlar emzirmenin besleyici özelliği dışında bebeklerin psikolojisi ve anne-bebek ilişkisine olan etkisinden de oldukça sık şekilde bahsediyorlar. Bu nedenle bebeğinizi doğal şekilde sütten kestiğinizden emin olmak istiyorsanız, bebeğinizle zorlama mücadelelerde bulunmadan, istediği zaman emzirmeyi ve onunla ilgilenmeyi seçin. Ayrıca bebeğiniz isteyinceye kadar diğer yiyecekleri unutun. Daha sonra, genellikle birinci yılda sütünüz dışında ek gıda yedirmek için bebeğinize uygun bir program hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Uzun bir süre boyunca emzirme eylemini bebeğinizi sakinleştirme yöntemi olarak kullandıktan sonra, bebeğinizi sütten kesmek onu yeni bir stres durumuna sokmanıza sebep olabilir. Bu nedenle bebeğinizin stres anlarında yapmak için başka aktivite veya davranışlar da bulmalısınız. Örneğin sevdiği bir oyuncak belirlemek, sevdiği bir yere gitmek veya sevdiği şarkıları söylemek gibi bebeğinizin ilgisini çekecek aktivitelerde bulunabilirsiniz.

Bebeğinizin stresli bir durumunda ise yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri de kendi sakinliğinizi korumaktır. Unutmayın ki bebeğiniz sizi aynası olarak görür ve sürekli olarak sizi izleyip hayatı öğrenmeye çalışır. Sizin negatif veya huzursuz davranışlarınız da bebeğinizi strese sokabilir ve iyi yönetemediğiniz stres anları da bebeklerinizin sosyal gelişiminde olumsuz sonuçlar doğurabilir.