Seyahat etmek, bebeğinizin uyku düzeninden beslenme düzenine kadar birçok şeyle ilgili değişiklik yapmak zorunda olduğunuz anlamına geliyor gibi olsa da böyle olmak zorunda değildir. Önceden yapılan birkaç planlama ile bebeğinizin rutinlerini korumaya devam edebilirsiniz.

Seyahat ederken uyku eğitimine devam etmek isterseniz:

• Yatmadan önceki rutinlerini aksatmayın. Bebeğinizi mümkün olduğunca uyku saatine yakın zamanlarda yatırmaya çalışırsanız, yoldayken uyku düzenini bozmamış olursunuz ve böylece uykusuzluğun sebep olduğu huysuzluklardan kaçınmış olursunuz. Örneğin evde yatmadan önce genellikle bebeğinize kitap okuyor veya şarkı söylüyorsanız, seyahatinizde de bunu aksatmadan yapın.

• En sık kullandığı eşyalarını yanınıza muhakkak alın. Emzik, biberon veya en sevdiği oyuncağı gibi onu sakinleştiren nesneler muhakkak yanınızda olsun. Sıkıldığı veya ağlamaya başladığı durumlar için akıllı telefonunuzda sevdiği çizgi filmin bölümlerini bulundurun. Tanıdık öğeler görmesi, yabancı bir yerde olsa dahi onu yatıştıracak ve iyi bir uyku uyuma olasılığını arttıracaktır. 

• Bebeğiniz seyahate çıkmadan önceki birkaç gün, yolculuk sırasında yatacağı yastık veya yorganı kullanabilir veya seyahatteki pusetinin içinde birkaç gezinti yaparak alışmasını sağlayabilirsiniz.

Uyku eğitimine devam etmeye çalışmak sizi strese sokmaya başlarsa:

• Böyle bir durum söz konusu olursa, uyku eğitimini beklemeye alabilirsiniz. Uyku eğitimine devam etmek için eve dönene kadar beklemeniz, bebeğiniz ve sizin için daha iyi olabilir. Bu durum seyahatinizin ardından bebeğinizin uyku düzeninin biraz aksamasına neden olsa da bebeğiniz hayatındaki değişikliklere uyum sağlamayı zamanla öğrenecektir.  

• Arkadaşlarınızla veya ailenizle konaklamak sizin için bir sorun haline gelirse, bebeğinizi zorlamak yerine farklı bir yerde kalmayı gözden geçirin. Bebeğinizin uyku düzenini birlikte kalacağınız kişilere göre ayarlamak bebeğinizde bazı huzursuzlanmalara sebep olabilir ve uyku eğitiminde aksamalara yol açar.