Araştırmacılar, bebeğinize sarılmanın hayat boyu pozitif etkileri olacağını söylüyor.

Bebekle olan yakınlığın hem anneye hem de küçük bebeğe sevinç ve rahatlık getirdiğini zaten biliyoruz. Şimdi, Notre Dame Üniversitesi'ndeki yeni araştırmalar, başlangıçta sevgi gösterilen bebeklerin aslında sağlıklı ve iyi yetiştirilmiş yetişkinler olmak için daha yüksek şansa sahip olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, Uygulamalı Gelişim Bilimi’nde yayınlanan çalışmada, yetişkinlere şu gibi sorular sordu: Aranızdaki fiziksel sevgi ne kadar? Dışarıda ve içeride onunla rahatça oynuyor musunuz? Bebeğiniz evdeki davranışları dışarıda göstermiyor mu? Bebeğinizin sizi anlamakta zorlandığını mı düşünüyorsunuz?

Bunların hepsi, Darcia Narvaez psikoloji profesörünün "evrimleşmiş gelişim" dediği şeylerin göstergeleridir. "İnsanlar, 30 milyon yıl öncesinde dahi çocuklarını ve bebeklerini bir yuva yaparak büyütüyor ve davranışlarını orada şekillendiriyordu. Bu sebeple bebeğin evde ve sizden öğrendiği şeyler, onun karakterinin yapıtaşları olacak ve olgunlaştığında gösterdiği davranışlara dair ipuçları verecektir.’’

Bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirmek ve yukarıda bahsedilen empati duygularını geliştirebilmeyi istiyorsanız, Narvaez başlıca unsurların şunlar olduğunu söylüyor:

• Bebeğinizi yatıştırıcı doğal yöntemler bulmanız.

• Bebeğiniz ağlamadan önce bebeğin ağlama sinyallerine duyarlı olmanız ve ihtiyaçlarına kısa sürede cevap vermeniz.

• Bol miktarda sevgi dolu dokunuşla birlikte sarılma ve uzun vakit geçirme.

• Uzun emzirme süresi.

• Bakıcısı veya arkadaşlarıyla eğlenceli etkileşimleri.

• Sevgi dolu, stressiz ortamlarda bulunma.

Araştırmacılar, çocuklukta daha fazla fiziksel sevgi ve etkileşim gördüklerini söyleyen yetişkinlerin, başkalarına daha fazla empati ve şefkat gösterdiğini ve daha az depresyon veya kaygı sergilediğini saptamışlar. Ancak, dikkatli bir bakım almadıklarını ya da yatıştırıcı bir ortam olmadan büyüdüklerini söyleyen yetişkinler, daha zayıf ruh sağlığına sahip ve daha fazla sosyal sıkıntı çekerek daha az empati duygusu gösteriyor.

Narvaez, "Araştırmalarımız, çocuklara ihtiyaç duydukları şeyi vermediğimiz zaman azalmış sosyal ve ahlaki kapasiteleri olan yetişkinlere dönüştüğünü gösteriyor. ‘’ diyor. Çocukluk döneminde stres ile iç içe olursa psikolojisini iyi yönde geliştirmeye fırsat bulamıyor. Kendinize odaklandığınızda merhamet duymak zor olduğundan bebeğinize ve onun ruh sağlığına daha çok önem vererek gelişme çağlarında onun geleceğini şekillendirebilirsiniz. Çocukların daha fazla fiziksel temas ve sevgiye ihtiyacı var.

Özetle bebeğinize sık sık sarılın!