Bebekler doğdukları andan itibaren çevrelerindeki pek çok şeye karşı korku geliştirebilirler. Ancak siz onun güvenli alanısınız ve sizinle birlikte korkularını yenebilecek veya anlık şekilde geçirebilecek yöntemler geliştirebilirler.

Çok küçük olan bebeklerinizi emzirmek veya kucakta taşımak gibi aktiviteler, bebeğinizin sakinleşmesi konusunda işe yarayacaktır. Eğer bu işe yaramazsa evin etrafındaki bir yürüyüş veya sakinleştirici bir şarkı söylemek de bebeğinizin o anki korkularının ve ağlamasının geçmesini sağlar. Aynı zamanda tanıdık kokular yetişkinler gibi bebekleri de sakinleştirip güvende hissettirir.

 

Daha büyük bebekler için daha önce hiç görmedikleri nesneler veya oyuncaklar korku anında hızlıca ilgilerini dağıtabilir. Ona gösterdiğiniz nesne ilgi çekici ve yeni olduğu sürece, ilgileri kolay dağılır ve korkup ağladıkları şeyleri unutabilirler.

Bunun dışında daha önce de bahsettiğimiz gibi canavar, öcü gibi korktukları hayali şeyleri kovmak için içi su dolu bir spreyle ’’canavar kovucu’’ hazırlayabilirsiniz. Canavar kovucuyu birlikte odanın ve evin birçok yerine sıkıp yatağının yanına koyduğunuzda korkularının azaldığını ve kendine güvendiğini görebilirsiniz.

Bir başka oyunlaştırılabilir yöntem de, arabaları veya oyuncak bebeklerinden askerler yapmaktır. Kapının eşiğine veya yatağına dizdiğiniz oyuncakların onu koruduğunu söylediğinizde korkuları azalacak ve gece daha rahat uyuyacaktır.

Benzer şekilde yatağına koyduğunuz büyük bir peluşu güvenlik nesnesi yaptığında, bu eşyanın onu koruyacağını düşünüp korktuğunda onunla oyunlar oynayabilir.

Diğer bir yöntem olarak korktuğu şeyleri ona sorabilir ve bu korktuğu şeyle ilgili ona pozitif hikayeler anlatabilirsiniz. Örneğin köpekten korkuyorsa ona komik bir köpek hikayesi anlatabilir, örümcekten korkuyorsa kahraman örümcek hikayesi uydurabilirsiniz. Bu şekilde hem birlikte vakit geçirerek eğlenmiş hem de korkularının önüne geçmiş olursunuz.

Hikayeler dışında, birlikte korktuğunuzda söylemek üzere şarkılar uydurabilirsiniz. Korktuğunda yüksek sesle bu şarkıyı söylediğinde korkusunun geçtiğine ikna olursa, size ihtiyaç duymadan daha kolay yüzleştiğini görebilirsiniz.

Böylelikle deneme yanılma yoluyla bebeğinizin korku ve endişeleriyle ilgili küçük bir liste oluştururken, çözümleriyle ve sakinleşme yöntemleriyle de ilgili bir liste oluşturabilirsiniz.