Oyunlar, bebeğinizin dokunma, koku alma, işitme ve duyularının gelişimini teşvik etmek için mükemmel bir fırsat sağlar. Bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini arttırmak için pek çok oyundan faydalanabilirsiniz.

Ne sıklıkla bebeğimle oyun oynamalıyım?

Bebeğinizle her gün oynamak için belirli bir zaman yaratmak konusunda endişelenmeyin. Sakin görünüyorsa ve sizinle göz teması kurup, kollarını ve bacaklarını hareket ettirerek sesler çıkarıyorsa, muhtemelen oynamaya hazırdır. Bebekler iyi beslenmiş ve iyi dinlenmiş olduğunda oyun oynamaya daha yatkın olurlar. Zamanla, bebeğinizin ipuçlarını okumayı öğreneceksiniz.

                             

Bebeğimin gelişimini hangi oyun ve etkinliklerle destekleyebilirim?

Görme

Yenidoğanların gözleri ilk açıldığında bir süre bulanık görmelerine rağmen ayrıntılarını seçebilirler. Bebeğinizin sizi tanıması için oyun saatlerinde sizi ve yüzünüzü incelemesine izin verin. Yüz ifadelerinizi ve davranışlarınızı izlemek, sosyal becerilerin geliştirilmesinde hayati bir rol oynamaktadır.

2 ile 4 ay arasında, bebeğiniz sizinle göz teması kurmaya başlar. Küçük sinyallerine verdiğiniz yanıtlar onun kendine olan özgüvenine katkıda bulunur ve ikinizin bağ kurmasına yardımcı olur.

İlk aylarda gelişen bir diğer yetenek de baş ve göz hareketlerini koordine etmektir. Bu, hareket eden nesneleri izlemesine ve çevrelerindeki nesneleri anlamasına yardımcı olur. Bir oyuncağı yavaşça görüş alanına getirerek ve bebeğinizi oyuncağı izlemeye motive ederek bebeğinizin bu beceriyi geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Dokunma

Yaklaşık 5. aydan itibaren, bebeğiniz nesnelere dokunmaya başlayabilir. Fiziksel gelişimini arttırmak için bir oyuncağı görebileceği bir yere koyup oyuncağı alması için onu motive edebilirsiniz. Oyuncağını çekip itip yuvarlarken onu izleyin. Tekmeleyebileceği bir çıngırak veya oyuncak alarak bu beceriyi geliştirmesine teşvik edebilirsiniz.

İşitme

Bebeğinizle konuşurken ona bir cevap verme şansı verin. Siz gülümseyerek veya kahkaha atarak cevap verirse, siz de karşılık verin. Bu, bebeğinize söyleyeceği şeyle ilgilendiğinizi ve gelişimini teşvik ettiğinizi gösterir. Bebeğinizle birlikte gülmek bebekler ile ebeveynleri arasında daha yakın bir bağ oluşturmaya yardımcı olur.

Oyun sınıfları bebeğimin duygularını geliştirmeye yardımcı olabilir mi?

Siz bebeğinizin ilk oyun arkadaşısınız ve başlangıçta sizinle oynamakla yetinebilir ancak bazen sıkıldığını fark ederseniz yeni oyun arkadaşlarına ihtiyaç duyuyor olabilir. Bebeğiniz büyüdükçe, onu müzik dersleri gibi grup etkinliklerine götürmeyi düşünebilirsiniz. Bebekler ikinci yaşının ortalarına gelene kadar diğer çocuklarla oynamaya başlamasa da, grup etkinliklerine katılmak konusunda istekli olabilirler. Grup etkinlikleri aynı zamanda diğer ebeveynleri bulmanın ve bebeğiniz için gelecekteki oyun arkadaşlarını bulmanın harika bir yolu olabilir.