Birçok psikolog, mutlu bir bebek yetiştirmenin, onun gelecekteki psikolojisini büyük ölçüde etkilediği kanaatindedir.

Yetişkinlerin bazen kendilerini mutsuz edecek durumlar yaratırlar. Yetişkinliğin getirdiği sorumluluklar, bizi bebeklerden daha mutsuz insanlar yapabilir. Ancak bebeklerin mutsuz olması için gündelik sorunlar çok azdır ve beslenme, uyku, ağrı gibi temel ve küçük şeylerden mutsuz olurlar. Ebeveynlerin burada yapması gereken, bebeklerinin böyle küçük şeylerden mutsuz olmamasına izin vermek ve her sorunu pozitif bir şekilde kucaklamayı öğretmektir. Hayatındaki tüm sorunları bu şekilde karşılamayı öğrenen bebekleri ileride daha mutlu yetişkinler olurlar. Çünkü yetişkin olduğumuzda hepimiz bilinçli bir şekilde istesek de istemesek de bilinçaltında olanları ararız. Mutlu bir bebek, ileride pozitif durumlar ve ilişkiler yaratan bir insan olarak yetişir.

Ayrıca mutsuz bir çocuğu sakinleştirmek ve zamanla mutlu etmek daha da zorlaşacaktır. Mutlu bir bebek yetiştirmekte, ebeveynlerin bebeğiyle olan bağı çok önemlidir. Araştırmalar gösteriyor ki anne kucağında taşınan, bir programa göre beslenen ve tek başına uyumaya alışan ve daha fazla oyun oynayan bebekler, diğer bebeklere göre daha az ağlamaktadır.

Bir bebek ağladığında daha stresli olacağından mutsuzluk durumu gittikçe artmaktadır. Bebeği sakinleştirmek ve sakin kalmak konusunda da ebeveynlere büyük iş düşer. Çünkü stres üreten durumları en aza indirmek ebeveynlerin görevidir ve ebeveyni daha az stresli olan bebekler genellikle daha sakin ve mutlu olur. Bu durumun etkileri bebeklik evresinden sonra daha çok ortaya çıkar. Bebekler ilk yaşına geldiklerinde, ebeveynleriyle daha iyi iletişimli ve daha pozitif büyüyen bebekler, sorunlar karşısında daha az mutsuz olur ve daha az ağlarlar. Açıkça, bu bebekler mutlu olmayı normal duygusal durumu gibi algılarlar. Ebeveynleriyle iletişimi daha iyi olan ve daha mutlu olan bebekler hem yetişkinlere ve hem de akranlarına karşı sevimli ve eğlenceli olurlar.

Bebeğinizi mutlu yetiştirmenin püf noktalarından birisi de bebeğinizle birlikte eğlenmektir. Bebeğinizle fırsat buldukça eğlenceli şeyler yapın ve birlikte eğlenin. Eğer bebeğinizle iyi bir iletişim kurmak istiyorsanız onunla oyun oynamayı, eğlenmeyi bilmelisiniz.

Oyun bu anlamada oldukça önemli bir araçtır. Oyun bebek için eğlence demektir bu nedenle bebeğinizin yaş durumuna uygun onunla oyunlar oynamayı ihmal etmeyin. Bu bebeğinizin sizinle daha iyi bağ kurmasına, psikolojik ve duygusal olarak daha olumlu şekilde yetişmesine de yardımcı olur.