Yapacak çok işiniz var ve bunu yapmak için yeterli zaman yok mu? Birçok anne hayatını düzene sokma konusunda aynı problemi yaşıyor.

Bazen size evin işi hiç bitmiyormuş ve hiçbir şeye yetişemiyormuşsunuz gibi gelebilir. Eşinizle vakit geçiremez, kendinize zaman ayıramaz, bebeğinize ve eve yetişemez olduğunuzu düşünmeye başlarsınız. Her zaman daha organize olmanız gerektiğini düşünür ancak bir türlü yerine getiremezsiniz.

Daha iyi organize olabilmeniz için birkaç tavsiye:

Yarış içinde gibi davranmayın.

Sorun: Çocuğumun olabildiğince fazla etkinliğe gitmesini ve katılmasını istiyorum ancak bunlar bazen uyku vaktinde huysuzlanmasına ve yorulmasına sebep oluyor. Bunun yanında kendime ayırdığım zamanı azaltıyor veya işlerimi bitirmemi güçleştiriyor.

Çözüm: Etkinlikleri azaltın ya da 2 günde 1’e indirmeye çalışın. Bebeğinizin veya çocuğunuzun gelişmek ve vakit geçirmek için bolca zamanı var, erken yaşlarda onu veya kendinizi yorarak psikolojisini negatif yönde etkilemekten kaçının.

Ev işlerini hızlandırın.

Sorun: Haftada 4-5 saat temizlik yapıyorsunuz ancak ev yine de dağınık ve karışık. Bazı bahaneler işlerin aksamasına ve yavaşlamasına sebep oluyor.

Çözüm: Telefonun sıkça çalması ya da sıkça bildirim gelmesi, sizin dayanamayıp her bildirimi açmak istemeniz ya da çalan kapı günlük işlerinizi oldukça fazla aksatır. İşlerinizi bazen yapamamanıza ya da süresinin daha da uzamasına, dolayısıyla da yorulmanıza sebep olur. Bunun dışında evinizin daha kolay temizlenmesi için evinizdeki eşyaları ve temizlenecek bölgeleri daha iyi organize edin. Temizlik malzemelerinin kolay temizleyiciler olmasına dikkat ederek işinizi zorlaştırmasına izin vermeyin. Bazı şeyleri günü gününe temizlemeye ve fazla kirlenmemesine özen göstermek de genel temizliğe harcayacağınız zamanı azaltır. Temizleyeceğiniz bölgeleri de haftalara göre ayırmak sizin daha az yorulmanızı ve bir kerede daha az zaman harcamanızı sağlar.

Mutfak kaosunu azaltın.

Sorun: Yemekleri yemeden hemen önce hazırlıyorum ve sıklıkla ihtiyacım olan malzemeleri bulamıyorum. Ayrıca herkesi aynı saatte yemekte toplamakta zorlanıyorum. Mutfakta zaman geçirmekten hoşlanıyorum ancak bazen kendime ayıracağım zamanı burada harcadığımı fark ediyorum.

Çözüm: Her pazar için haftalık bir yemek planı hazırlayın ve bakkal listesine ihtiyacınız olan ürünleri önceden ekleyin. Akşam daha rahat hissetmek ve yemek sonrası kendinize daha fazla zaman ayırabilmek için ailenize yemek saatini erkene çekmeyi önerin. Ayrıca mutfak saatini daha verimli kullanmalısınız. Uzun sürelerinizi mutfakta harcamak ve parça parça girip çıkmak yerine yemekten sonra mutfağı hemen terk etmek yerine temizleyip öyle bırakın.

Bunun dışında yemekleri birkaç günlük yapabilir veya tek malzemeden birden fazla yemek yapabilirsiniz böylece yemek yapmaya harcadığınız enerjinizi azaltırsınız.

Gevşemek için zaman bulun.

Sorun: Çocuklarınızın ve sizin yatma saatlerinizi ve günlük işleri göz önünde bulundurunca kendinize yalnızca 15 dakika zaman ayırabiliyorsunuz.

Çözüm: Çocuklarınızın yatma saatlerini kendinize boşluk bırakabilecek şekilde ayarlayın ve aksatmamaya çalışın. Bazı istisnalar olabilir ancak yapılacak gündelik işleri daha erken bitirirseniz, çocuklarınız uyuduğunda kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. İşleri organize etmek, hayatınızı daha düzenli hale getirir.