Müziğin sizi nasıl etkilediğini düşünün. Sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemekten keyif alır ve mutluluk duyarsınız. Müzik sizin bulunduğunuz ruh halini bile değiştirebilir. Bazen sinirlerinizi yatıştırır ve sakinleştirir hatta o kadar güçlüdür ki sizi dansa dahi kaldırabilir. Bu durum bebekler için de aynıdır.  

Müziğin bebekler için de neşelendirici veya sakinleştirici etkileri vardır. Gece yarısı uyanan bir bebeğinize ninni söylemek onun yeniden uyumasını sağlar veya hareketli bir şarkı ağlayan bebeğinizi hızlıca neşelendirir. Müzik bazen erken doğan bebekler için dahi terapinin bir parçasıdır. Bir çalışma ile araştırmacılar, 34 haftalık doğan bebeklerin uzman kontrolünde verilmiş müzikler ile hastanede kalış sürelerinin kısalmış olduğunu buldular.

Bunun dışında müzik, paylaşıma yardımcı olur. Sevdiğiniz şarkıyı bebeğinize söyleyebilir ve onun da zamanla favori şarkı ve ninni listesini oluşturabilirsiniz.

Müzik bebeğinizi daha akıllı hale getirebilir mi?

Müziğin bebekleri daha akıllı yapmasıyla ilgili henüz yeterli bir araştırma yoktur.  Bazı uzmanlar, bir enstrüman çalmayı öğrenmenin çocukları matematikte daha başarılı hale getirdiğini söylüyor.  Bununla birlikte, birçok araştırma, küçük yaşta müzik eğitimi almanın beyin gelişimini derinden etkilediğini gösteriyor.

Hem üniversite öğrencilerini hem de 5 yaşındaki çocukları içeren bir çalışma, sevilen bir müziği dinlemenin bilişsel testlerde performansı geliştirdiğini ve yaratıcılığı teşvik ettiğini göstermiş.

Diğer araştırmalar, yenidoğanların müziği ve ritmini dinleyerek ana dili ve yabancı dili ayırt edebildiğini göstermektedir. İki aylık bebeklere yapılan bir çalışmada, anne karnında bolca müzik dinletilen bir bebeğin doğumundan sonraki ilk aylarında farklı sesleri daha iyi ayırt edebildiğini göstermiştir.