Yatma vakti çocukların genel korkularından biridir ve genelde karanlıktan veya gölgelerden korkarlar. Bu çocukların gelişiminin bir parçasıdır.

Bu yazıda size bu korkularınızın yersiz olduğunu ve bu durumun tehlikeli olmadığından bahsedeceğiz. Korkuları görmezden gelmek önemli değil ancak ona güven vermekle korkularını önemsememek arasında ince bir çizgi vardır. İstemeden onu gerçekten korkutacak bir mesaj vermeniz onu daha fazla teselli etmez.

Doğru olan ve olmayanlar neler?

Örneğin çocuğunuza her gece bir saat ayırmak, onun güvenliği için önemlidir. Çocuğunuza onunla nasıl gurur duyduğunuzu ve ne kadar cesur olduğunu anlatın.

Çocuğunuza korktuğu durumlar hakkında ayrım yapabilir ve korkularına katıldığını söyleyebilirsiniz veya korkuları hakkında onlarla konuşabilirsiniz. Ya da çocukların genel korkuları hakkında kitap okuyabilirsiniz. Örneğin ‘’Vahşi şeyler nerededir?’’ gibi. Diğer bir ipucu da çocuklarınızın hayalindeki canavarlarla savaşmanız. Örneğin bir spreyi su ile doldurun ve üzerine ‘Canavar Spreyi’’ yazın. Bu, çocuklarınızın canavarları uzaklaştırmasına yardım edecek.

Diğer problemler gibi, bu problem de çocuklarınızın davranışlarında devam ederse, çocuk doktoruyla görüşmeyi ihmal etmeyin.