İşinden ayrılan yeni bir anne olmak, yani gününüzün tamamını bebeğinizin annesi olarak geçirmek kolay bir şey değildir. Özellikle iş hayatına alışmış anneler, kendi hayatlarının kısıtlandığını ve birden kendilerine vakit ayıramamaya başladıklarını hissedebilirler. Çünkü birden bir evin temizliği, yemeği, alışverişi ve bebeğinizin bakımıyla ilgilenmek zorunda kalarak kendinizi ihmal etmeye başlayabilirsiniz. Tüm ev işlerini yapmak gün içinde bebeğinizle birlikte daha da zor olur. İşten geldiğinde eşiniz size yardım ediyor olsa bile gün içinde yapmanız gereken işleri yaparken bebeğinizi yalnız bırakamazsınız. Çünkü küçük bebekler yalnız kaldıklarında ağlamaya başlar ve huzursuz olurlar. Bu da ev işlerinizin bitmesi gereken süreden iki kat daha uzun sürmesine neden olur.

Kendinizi bu denli zorlayarak stres altında bırakmamak için bu duruma bazı çözümler getirebilirsiniz. Sizin ve bebeğinizin yapabileceği keyifli etkinliklerden biri, diğer anneler ve bebekleri ile dostluklar kurmaktır. Bu tür aktiviteler, bebeğinizle birlikte ortak şekilde vakit geçirip yeni bir çevre edinmeniz için harika bir yoldur.

Bebeğiniz de bu sayede sizin dışınızda benzer bir yaş grubuyla vakit geçirerek sosyal gelişiminde olumlu bir adım atmış olur.

İşinden ayrılan yeni anne olmanın sorunlarından biri de kendini suçlu hissetmektir. Anneler bazen çalıştığı işini özlediği ve verdiği emeği düşündüğü zaman kendilerini suçlu hisseder ve böyle düşünmemeleri gerektiğini kendilerine hatırlatırlar. Ancak böyle hissetmeniz ve bunları düşünmeniz çok normaldir. Sonuç olarak özel ve sosyal hayatınız birden değişir ve hiç kimse bu duruma kolayca alışamaz. Yapılacak en iyi şey, anne olmaktan keyif almak, bebeğinizle iyi vakit geçirmenin yollarını bulmak ve bu durumdan sıkıldığınız zamanlar olduğunda da kendinizi suçlu hissetmemektir.