Bebeğinizin bu ayki takviminde tek bir sosyal faaliyet vardır, o da sizi tanımak. Siz onu keşfetmekle meşgulken, o da kokunuzu, sesinizi, görünüşünüzü ve duygularınızı tanımaya çalışıyordur.

Bağ kurmak

Bebekler doğdukları andan itibaren hayatta kalabilmek için çevrelerine bağımlıdırlar. Bebeğinizi her besleyişinizde, her altını değiştirişinizde, ağlamasına her koşuşunuzda ve hatta her ona sarılışınızda, onun zihninde her an ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduğunuza dair bir fikir oluşturuyorsunuz. Bu, ikinizin arasında inanç ve güvene dayalı bir bağ oluşturuyor. Bu bağ, çocuğunuzun ilk dönemlerindeki sosyal gelişiminin temel taşıdır ve ileride dış dünyayla kuracağı ilişkiler açısından da bir şablon işlevi görür. Bebeğe bakan esas kişi olarak siz onun, yıllar içinde yardım almak, teselli bulmak ve ayakta kalmak için dönüp geleceği bir sığınak olursunuz.

Çoğu kadın, emzirmenin, yeni doğmuş bebekle bağ kurmanın doğal yolu olduğunu düşünür çünkü emzirme, bebeğin besin, sıcaklık, huzur ve güven gibi ihtiyaçlarının hepsini aynı anda karşılar. Ama bebeğini emzirmeyen annelerin kaygılanmasına da gerek yoktur. Bebeğinizi biberonla beslerken de, bebeğin bakımıyla ilgili binlerce işini yaparken de, onunla aranızda bağ kurabilirsiniz. Çocuğa güven duygusunu veren ona sevgiyle, yumuşak ve nazik yaklaşımınızdır.

Bazıları için bebeğiyle bağ kurmak daha kolaydır. İlk günlerde içinizde bebeğinize karşı sevgi dolu bir bağlılık yoksa kendinizi fazla üzmeyin. Ne de olsa, çok küçük de olsa, hayatınıza yeni girmiş bir insan var karşınızda. Birlikte vakit geçirip birbirinizin özelliklerini öğrendikçe, ileriki yıllarda daha da güçlenecek olan benzersiz bir ilişki kuracaksınız. Ayrıca, anneler bazen doğum yaptıktan sonra bunalım geçirirler. Yorgunluk ve ağrılar da işin cabasıdır. Eğer birkaç hafta geçtikten sonra bile kendinizi daha iyi hissetmez ve ebeveynlik rolünüze uyum sağlamazsanız, tedaviye başlamak konusunda doktorunuza danışın.

Yavaş yavaş gülümsemeyi öğrenmek

Gülümsemeyi öğrenmek biraz zaman alır ama bebeğinizin bu ilk ay içerisinde uyku sırasında ve beslenmeden sonra zaman zaman gülümsediğini fark edebilirsiniz. 4. hafta civarında bebeğinizin gülümsemesi daha bir şekil alır ve gözleri de devreye girer. Sizin sesinizi duyduktan veya dokunuşunuzu hissettikten birkaç saniye sonra gülümseyebilir. Gelecek ay, sizin gülümsemelerinize cevap olarak tüm yüzünü kaplayacak olan o mutluluk gülücüklerine hazırlıklı olun.