İlk ayda, bebeğiniz hareketlerine tam olarak hakim değildir. Çok kolay irkilip ani hareketler ve gürültülü sesler karşısında ağlayabilirler. Bebeğinizin beyni ve sinir sistemi henüz olgunlaşmadığı için hareketleri çoğunlukla refleks şeklinde ve istem dışıdır. Bebeğinizin bilinçli olarak hareket edebilmesi için bebeğin sinir hücreleri aracılığıyla kaslara mesaj gönderip hareket etmesi için talimat vermesi gerekir. Yaşamın ilk haftalarında beyin ve sinir hücreleri hızla gelişmekte olsa da henüz bebeğinizin bilinçli hareketleri için yeterli değildir. Sinir sisteminin zamanla oluşmasıyla birlikte bebeğiniz çeşitli organlarını kontrol etme yeteneği kazanacaktır. Bu kontrol kazanma süreci, baştan ayağa doğru düzenli bir sıra izleyecektir.

Bebeğinizin ilk önemli kilometre taşı başını tutmayı öğrenmesidir. Bunu oturma, emekleme ve yürüme izler. Birinci ayın sonunda bebeğin boyun kasları gözle görülür şekilde gelişmiş olacaktır. Yüzüstü yatarken başını kaldırıp sağa sola çevirebilecek duruma gelir. İlk bir iki hafta bebeğin elleri çoğu zaman kıvrık ve minik ve sımsıkı bir yumruk şeklindedir. İlk ayın sonunda onu, daha yakından incelemek için yumruklarını yüzüne götürürken yakalarsınız. Zamanla yumruklarını açacak ve ellerini bilinçli olarak kullanmayı da öğrenecektir.

Bebek refleksleri:

Bebekler birtakım otomatik tepkilerle (refleksler) donanmış olarak dünyaya gelirler. Bu reflekslerden bazıları bu kocaman yeni dünyada hayatta kalmalarını sağlamaya yöneliktir.

Aranma refleksi:

Bebeğin yanağına veya ağzının kenarına hafifçe dokunursanız, başını ve dilini elinizin olduğu tarafa çevirdiğini göreceksiniz. Bu refleks, bebeğin meme ucunu veya biberon emziğini bulmasına ve beslenmeye başlamasına yardımcı olur. Bu refleks genellikle bebek 4 aylıkken kaybolur.

Emme refleksi:

Bu refleks bebek henüz ana rahmindeyken bile mevcuttur. Hatta ultrason muayenelerinde bebeği bu hareketi yaparken görmüş bile olabilirsiniz. Doğduktan sonra bebeğin ağzına anne memesi, biberon ucu veya emzik verildiğinde, otomatik olarak emmeye başlar. Ancak bebeğiniz ve siz ilk denemelerde emzirme işini beceremezseniz, moralinizi bozmayın. Pratik yapmak ve alışmak için kendinize zaman tanıyın.

Kavrama refleksi:

Parmağınızı bebeğinizin avucuna koyarsanız, bebeğin parmağınızı kavradığını ve parmağınızı çekmek istediğinizde sımsıkı tutup bırakmamaya çalıştığını görürsünüz. Bebeğinizin ayak tabanını okşadığınızda da aynı tepkiyi fark edersiniz. Bu refleksler, bebek 2- 3 aylık olduğunda kaybolur.

İrkilme refleksi:

Bebeğiniz bir gürültü duyduğunda, kollarını ve bacaklarını öne doğru açıp sonra da kollarını kendine doğru çeker. Bazen de bebek bu tepkiyi, başını aniden arkaya doğru düşürerek verir. Doktorlar, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişip gelişmediğini anlamak için bu refleksi kontrol ederler. İrkilme refleksi çoğunlukla bebek 2-4 aylıkken kaybolur.

Adım atma refleksi:

Bebekleri koltuklarının altından tutup tabanlarını düz bir yüzeye değdirirseniz, sanki yürüyormuş gibi önce bir bacaklarını sonra öbür bacaklarını öne atarlar. Bebeğiniz yürümeye elbette hazır değildir henüz ve bu refleks yaklaşık iki aylık kadarken kaybolacaktır ama genellikle bir yaş civarına gelip de yürümeye başladığında kontrollü bir beceriye dönüşecektir.