1,5 yaşındaki bebeğiniz artık küçük bir bebek olmasa da, gün boyunca belirli bir programla ve yatmadan önceki rutiniyle birlikte uyumaya devam eder. Ve çoğu bebek her günün öğle saatlerinde uykuya ihtiyaç duyar.

Yürümeye başlayan bebeğinizin daha rahat ve kesintisiz uyku uyuması ve geceleri uyanmaması için öğle uykularına dikkat etmeli ve ona rahat bir uyku sunacak gece rutini geliştirmelisiniz. Doğru bir yatma zamanı rutini 20 ile 30 dakika arasında olmalıdır. Bu süre, yürümeye başlayan çocuğunuzun aktif bir halden uyku sürecine geçmesine yardımcı olacaktır. Yine de gece rutinleri işe yaramazsa ve çocuğunuz geceleri belirsiz saatlerde uyanmaya devam ederse, yatmadan önce ritüellerinizi gösteren bir çizelge oluşturun ve küçük etkinliklerinizi tamamlayıp her bir etkinliği kontrol edin. Her gece yapılan düzenli davranışlar ona bir rutin hissi verecek ve zamanla uyku vaktinin geldiğini anlamaya başlayacaktır.

Bebeklerin uykularıyla ilgili en önemli şey de kendi kendilerini uyutmayı öğrenmeleridir.  Bebeğiniz bu alışkanlığı kazanıp her yetişkin ve çocuk gibi kendini uyutabilmeyi başarmaya başladığı zaman, gece uyandığında da kendiliğinden uyumaya başlayabilir. Bebeğinizi yatağa yatırdıktan sonra onu periyodik olarak kontrol edip uyanıp uyanmadığına ve uyandığında neler yaptığına bakabilirsiniz. Yatağına yattığında ona iyi geceler dedikten sonra siz de kendi yatağınıza giderseniz, herkes için uyku vakti olduğunu daha iyi anlayacak ve uyumaktan başka yapacağı bir şey kalmayacaktır.

Çocuğunuzun sizden yardım almadan uykuya dalması gerektiği kararını verdikten sonra, yeni yatma vakti rutinini takip ettiğinizden ve onun buna nasıl tepki verdiğini gözlemlediğinizden emin olun.