Makyaj malzemeleri ve kalemler 

Birçok çocuk, büyümeye, hareketlenmeye, emeklemeye ve yürümeye başladığında çevreyle ve evin içiyle olan etkileşimini arttırır. Çocukların en çok dikkatini çeken şeyler renkli ve çevreye renk verebileceği kalemler, boyalardır. Özellikle annenin çantasından kolayca alınabilecek olan ruj ve oje gibi makyaj malzemeleri çocuklardan dikkatlice korunmalıdır. Bir çocuğun 30 saniyede güzel kırmızı bir rujla neler yapabileceğini tahmin bile edemezsiniz. Silinmez kalemler ulaşamayacağı yerlerde saklanmalı, kolayca çıkmayan ve hemen yıkanamayan kalemler de en yüksek güvenlikle saklanmalıdır.

Oyuncakları toplama

 

Oyuncakları gruplamak veya evinizdeki oyuncak sayısını yeniden gözden geçirmek, hayatınızı oldukça kolaylaştırabilir. Steril olmayan, hızlı kirlenen ve temizliği zor oyuncakları, çocuğunuzun gelişimine büyük bir katkısı yoksa kaldırabilirsiniz. Ayrıca benzer oyuncakları gruplandırırsanız toplamanız da kolaylaşacaktır. Oyuncaklar için karton veya plastik bir kutunuz olsun ve oyunun sonunda çocuğunuzu oyuncakları aldığı yere koyması için teşvik edin. Çocuklar yardım etmeyi severler ve oyuncakları toplamak bir oyuna dönüştürülebilir. Bir takdirle çocuğunuzun çabasını ödüllendirmeyi unutmayın.

Etrafı güçlendirmek

 

Hareketli bir çocukla uğraşmak, eğer güvenli bir eve sahipseniz daha kolaydır. Eğer evinizin etrafında yola çıkmayı engelleyecek çitler ve kapılar yoksa asla güvenli değildir. Çocuğunuzu bir şekilde eve hapsetmek de doğru olmayacaktır. Çocuğunuzun rahatça gezinebilmesi ve sizin de daha huzurlu olabilmeniz için merdiven, evin çıkışı gibi yerlere kilitli çitler takmalısınız.  Ayrıca kolay açılan sürgülü kapılara da kilit takabilirsiniz. Bunun dışında evin içindeki masa ve sehpa gibi eşyaların köşelerini yumuşatacak koruyucu plastikler takarak yaralanmaların önüne geçebilir, çekmecelerin içindeki tehlikeli eşyaları almaması veya parmağını sıkıştırmaması için de küçük kilitler takabilirsiniz.

Ağırdan alın

Çocuğunuzun zarar görmemesi veya güvende olması için evin içindeki her şeyi kısıtlamak veya her şeye ulaşımını engellemek doğru bir strateji değildir. Çocuğunuz birkaç kere sert olmayacak şekilde bir yerini çarptığında ve canı yandığında, daha hızlı öğrenebilir. Bu nedenle çocuğunuzun kontrollü şekilde sınırlarını aşmasına izin vermeniz ve bazı şeyleri kendi kendine öğrenmesine olanak tanımanız gerekiyor.