Ayrılma 

Ayrılma korkusu, yedinci aydan itibaren tüm çocuklarda yaygın olan bir durumdur. İlk yaşına gelindiğinde zamanla azalır. Nasıl bir yavaşlıkla azalacağı, çocuktan çocuğa değişir. Çocuğun mizacı bunda büyük bir rol oynar. Doğal olarak dışa dönük olan çocuklar için bu durum göz açıp kapayıncaya kadar geçebilirken, utangaç çocuklar için ebeveynlerinden ayrılmaya alışmak çok daha uzun bir zaman gerektirir.

Ayrılma korkusu, annesinden ayrıldığında ağlayan çocuklarda kendini gösterir. Başta çocuk, anne dışında birisinin dokunmasında huysuzlanır ama bu durum ailenin diğer üyelerinin ve hatta yakın arkadaşların işe dahil olmasıyla zamanla aşılabilir.

Ayrılma korkusuyla başa çıkmak, çocuğu tedavi etmek ya da korkudan kurtulmakla alakalı değildir çünkü bu çocuğun elinde olmadan geliştirdiği bir şeydir. Bu daha çok ayrılmanın gerekli olduğu durumları anlama ve yönetmekle ilgilidir.

Banyo

 

Çoğu bebek, banyoda etrafa su saçmayı sever. Sonuçta, hayatlarının dokuz ayını su altında geçirirler. Fakat bilinmeyen sebeplerden ötürü, ilk yaşlarından sonra bazıları bu eyleme karşı güçlü bir korku edinir ve ‘’banyo" kelimesi ya da damlayan bir su sesi, ağlamalarına şikâyet etmeye başlamalarına neden olabilir.

Tuvalet 

Bazı çocuklar tuvalete oturmaktan korkar, bu durum tuvalet eğitimini hemen hemen imkânsız hale getirir. Bu korku birçok sebepten ortaya çıkmış olabilir. Bazı çocuklar banyolardaki ışıklar açıldığında otomatik çalışan havalandırma fanlarından korkar veya sindirim rahatsızlığı duyuyorsa acı hissetmekten korkuyor olabilir.

Gece ve gündüz karşımıza çıkan şeyler

 

Gündüz saatlerinde bazı çocukların, ev aletlerinden kaynaklananlar gibi çeşitli sesler sebebiyle korktuklarını fark edersiniz. Elektrikli süpürge, gürültülü motosikletler ya da yemek aletleri çocuğu korkutabilir.

Fakat güneş batıp, karanlık olduktan sonra çocuğun canlı hayal gücü, hırsızları, canavarları ve diğer hayali şeyleri gizli köşelerde saklanmış olarak canlandırabilir. Karanlıkta sesler kuvvetlenir ve çocuğun zaten yaratıcı olan hayal gücünü besler.

Köpekler

 

Dört yaş altındaki çocuklar için hayvanlardan, özellikle de köpeklerden korkmak oldukça yaygındır. Köpeklerden korkan çocuk hoşuna gitmeyen hayvanı gördüğünde zararsız dahi olsa ağlamaya başlayabilir. 

Hastaneler

Hastaneler, genelde çocuklar iyi hissetmediği, rahatsız veya huzursuz olduğu zamanlarda gidilen yerle olduğu için, böyle bir sebep olmadan gidilse bile çocuklarda korku hissini tetikler. Çocuğunuzun böyle hissetmemesi için onu hastane veya doktorlarla korkutmamaya özen göstermelisiniz.