Yaramaz bir çocuğu olan ebeveynler, çocuklarının bu karakterini hangi koşulların meydana getirdiğini merak ederler. Meraklı ve fazla hareketli bir çocuğa, fazla meraklı olmayan ve daha az hareketli bir çocuktan daha fazla zaman ve mekan sağlamak ve daha fazla göz kulak olmak gerekir. Kolayca morali bozulan bir bebeğin ebeveynlerinin, daha azimli ve ufak tefek engellerle modu düşmeyen bebeklerin ebeveynlerine nazaran daha sabırlı ve yaratıcı olması gerekir. Değişimlere karşı direnen bir çocuğun plan ve program ihtiyacı, bir faaliyetten diğerine kolayca geçebilen bir çocuktan daha fazladır.

Ebeveyn-çocuk ilişkisinde hayal kırıklığı yaratan yaygın nedenlerden biri, ebeveynlerin çocuklarının nasıl davranması gerektiği konusundaki beklentileridir. Sizin bebeğinizin karakteri konusundaki beklentileriniz ve yapmak istediğiniz farklı olabilir. Sizin sakin bir mizacınız varken çocuğunu oradan oraya koşuşturan hareketli bir yapıda olabilir. Ya da tam tersi siz dışa dönük ve yeni şeyler denemeyi seven bir mizaçtayken bebeğinizin size göre daha temkinli ve isteksiz olması sizi hayal kırıklığına uğratıyor olabilir. Bu tür bir mizaca sahip bebeklerin fazladan zaman ve ön ihtiyaç hazırlıklarını karşılamak için kendi programlarını yavaşlatmak, bazı ebeveynlere güç geliyor olabilir. Diğer durumdaki ebeveynler de çocuklarının taleplerine yetişemediklerini düşündükleri için çocuklar adına yetersizlik duygusuna kapılabilirler.

Çocuğunuzun mizacına tepki verme şekliniz, ebeveyn olmanızın temelini oluşturur. Çocuğunuza, kendinizin ve ebeveynlik becerilerinizin doğrudan bir yansımasıymış gibi bakmak yerine kendine özgü bir bakış açısı olan, farklı bir birey olarak görmeye çalışın. Sizin ve bebeğinizin arasındaki bu durum, çocuğunuzun ihtiyaçlarına nesnel bir gözle bakmanızı ve ebeveynlik tarzınızı bu ihtiyaçları karşılamak üzere uyarlamanızı sağlar. Çocuğunuzun huyunu değiştirmeye çalışmak yerine, çocuğunuzun doğasına uygun bir şekilde yetişebileceği mümkün olan en iyi ortamı yaratmaya odaklanabilirsiniz. Örneği yapboz yapma hayalinizi salıncağa binme fikriyle değiştirebilir, programınızı günlük işlerinizi bebeğinizin uyuduğu bir zamanda yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Biraz deneme yanılmayla her ikiniz için en iyi ve doğru olan yöntemi bulmanız mümkündür.

Çocuğunuzun ona çok zaman ayırmanız gereken bir mizacı varsa, kendinizi kaygılı ve yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz. Böyle zamanlarda çocuğunuza bakma işini eşinize devredin ve kendinize zaman ayırıp dinlenin. İnsan ebeveynlik becerilerini bir günde edinemez ve bazı çocukların birtakım şeyleri öğrenmek için daha fazla zamana ihtiyaçları vardır. Eğer siz de bebeğinizin mizacını olumlu açıdan değerlendirmeyi öğrenirseniz, kendinizi çocuğunuza daha yakın hisseder ve ebeveynlik rolünüz konusunda kendinize daha fazla güvenirsiniz.