Bebeğinizi mutlu etmek veya mutlu olmayı öğretmek istiyorsanız, öncelikle siz mutlu olmalısınız. Çünkü her zaman mutlu ebeveynler, mutlu bebekler demektir. Çocuğunuz için yapabileceğiniz en büyük iyilik mutlu bir ebeveyn olmaktır.

En basitinden en ciddisine hangi psikolojik rahatsızlık incelense, altından mutlaka çocukluğa dair mutluluk veya mutsuzluklar çıkar. Eğer bebek anne ve babasıyla mutluluk ve huzur içinde büyüyorsa, ileride hayatına daha normal bir birey olarak devam ediyor. Bunu başarmak için evde, dışarıda veya çalışmaya başladığınızda mutlu bir anne olmayı başarmanız büyük önem taşıyor.

Bunun önemini kavradıysak ilk olarak küçük sorunları büyütmeyen bir ebeveyn olmaya çalışmanız gerekiyor. Sizin mutlu, huzurlu, keyifli, küçük sıkıntıları büyütmeyen ve bebeğinize olumlu mesajlar verebilen bir ebeveyn olmanız çok önemli. Ancak bu kadarı da yeterli değil. Sadece çocuğunuzla olan ilişkiniz değil, eşinizle ve çevrenizle olan ilişkiniz de çocuğunuzun psikolojisini etkiliyor. Mutlu bir bebekliğin temelinde, birbiriyle iyi anlaşan, mutlu ebeveynler büyük rol oynuyor.

Uzmanlar, ailenin bebeğin ilk ve en önemli yaşam okulu olduğunu ve bu okulda bebeğin kendisine sunulan her şeyi olduğu gibi algıladığını vurguluyor. Bebeğin ailesinde algıladığı her şey onun kimliğinde temel oluşturuyor. Ebeveynlerin yüz ifadesi, ses tonu, mimikleri, bedensel ve sözel mesajları, davranışları bebeğin özgüvenini, yaşama bakış açısını etkiliyor. Bu yüzden ilişkilerinde mutlu olan aileler, bebeklerin geleceğini temelden farklılaştırıyor.

Mutlu ebeveynden kasıt hiç tartışmayan, hep güler yüzlü olan bir çift değil aslında. Birbirini önemseyen, takdir eden, birbirinin farklı yanlarını kabul edip, farklılıklarına da değer göstermekten çekinmeyen çiftlerden bahsediyoruz. Bunun yanında her bir ebeveynin çevredeki insanlarla olan iletişimi ve hayata bakış açısı da bebeğin karakterini oluşturup küçük yaşlarda şekillenmesini sağlıyor.