Uyku eksikliği hayatınızda büyük bir sorun haline geldiğinde, enerjiniz ve günlük işlerinizdeki performansınız düşer. Çocuklarınıza ayarladığınız uyku rutinine benzer rutinleri kendinize de uyarlamanız gereken zamanlar gelmiş olabilir.

1. Öğleden sonra ve akşamları nikotin ve kafein kullanma alışkanlığınız varsa bunları bırakmayı düşünmelisiniz. Öğleden sonra içilen bir fincan kahve uyurken sizi huzursuz edecektir. Unutmayın, kafein sadece kahve ve siyah çayda değil, çikolata, diyet hapları, ilaçlar ve birçok alkolsüz içecekte de bulunur.

2. Egzersiz yapın ama yatmadan en az 3 saat önce bitirmeye gayret edin. Vücudunuzun gevşemesine yardımcı olacak teknikler deneyin ancak bir egzersiz yaptıktan sonra dinlenmek için kendinize zaman ayırmanız gerekiyor.

3. Yatak odasını rahatlatıcı bir sıcaklıkta tutun ve ışıkla gürültüden kaçının. Ama tabi bazı insanlar serin bir odada daha iyi uyuyor. Rahat uyuduğunuz ortamı bulun ve yatacağınız odayı uygun hale getirin. Gürültü de uykunuz için bir sorun ise, iyice düşünüp taşınmak ve trafik seslerinden uzak kalmanın yollarını bulmak gerekiyor.

4. Gün içinde bir 15-20 dakika kestirmek, hafızanızı güçlendirebilir ve yorgunluk belirtilerini azaltabilir. Ancak unutmayın, gün içinde uyuduğunuz uyku, iyi bir gece uykusunu kesintiye uğratabilir.

5. Bebeğiniz için düzenli bir uyku rutini kurduğunuzda, kendiniz için de aynı şeyi yapın. Yatmadan bir saat kadar önce, ofisten getirdiğiniz işleri ve faturaları bir kenara koyun. Banyoya biraz lavanta suyu serpin ve bir fincan bitki çayı veya sıcak süt yanında bir kitapla sakinleşin.

6. Yatağa gittikten yarım saat sonra dahi uykuya dalamadığınız zamanlar olabilir. Ayağa kalkın, başka bir odaya gidin ve rahat hissedene kadar hafif bir müzik dinleyin. Eğer hazır değilseniz kendinizi uykuya zorlayamazsınız.

7. Yatağınızı yalnızca kendi işlevinde kullanın. Eğer varsa, yatakta faturaları ödeme veya televizyon izleme alışkanlığını bırakın. Sadece yatmadan önceki faaliyetleri yatağınız ile ilişkilendirin. Unutmayın: aklınızı temizlemeyi deneyin ve yatağınızı günlük sorunları çözmek için kullanmayın.

8. Kendinizi kanepede veya bebeğinizin sallanan sandalyesinde uyurken bulursanız yatağınıza gitmeye zorlayın. Her yerde uyuyor olma alışkanlığı daha sonra yatağınızda uyumayı zorlaştırabilir.

9. Yatmaya yakın ağır yemeklerden kaçının. Ama uyumadan önce atıştıracak bir şeyler gerekiyorsa, yüksek karbonhidrat içermeyecek bir gıda seçin. Aslında bu gıdalar uykuya da teşvik edebilir.

10. Eğer rastgele düşünceler sizi uyanık tutuyor ve endişelendiriyorsa onları sabaha kadar boşaltmak için bir not defterini yatağınızın yanında tutun.