Emzirmek veya biberonla beslemek için gece boyunca ayakta kalmanızın sebebi ağlayan bebeğinizse, bu konu hakkında eşinizle konuşmak ve bazı kurallar koymak doğru olabilir ve hayatınızı kolaylaştırabilir. Ayrıca bebek bakım sorumluluklarını paylaşmak yalnızca ilişkinizi sürdürmenize yardımcı olmaz, aynı zamanda eşiniz ve çocuğunuz arasındaki bağı da güçlendirir.

İlk olarak, sorumluluklarınızı bölüşmeniz gerekiyor. Gecenin bir yarısında bebeğinizin beklenmedik bir isteğine siz yanıt vermiyorken eşiniz yanıt veriyorsa, bu zamanla bazı sorunlara yol açabilir. Siz çocuğunuzu disipline etmeye çalışıyorken, eşiniz istemeden şımartıyor olabilir.

Gece uyanışlarını azaltma veya engellemenin birkaç yolu vardır. Bazı ebeveynler, bebeklerini eğitmek için sıraya girerler. Her gece bebeğin başında başka biri durur ve böylece en az bir ebeveyn uykusunu alır. Ya da her geceyi saatlik bloklara bölmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin saat 10:30 saat 02:30 ve saat 02:30 - 06:30 arası vardiyalarını farklı ebeveynler alabilir. Bu şekilde, her iki ebeveyn de bir parça uyku alabilmiş olur.

 Emziriyorsanız, bebeğiniz 3 ya da 4 haftalıkken onu biberona alıştırmayı düşünün. Böylece siz uyanmadan eşiniz gece boyunca bebeğinizi besleyebilir. Veya partnerinizden önceki vardiyanızda bebeğinizin bezini değiştirip daha sonra sizi uyandırmayacağı için birkaç saat daha fazla uyku çekebilirsiniz.

Şimdi, sorunuz "Eşim bana nasıl yardımcı olabilir?" değil "Eşime gece nasıl yardımcı olabilirim?" olduğunda cevap vermek biraz daha karmaşık bir hal alıyor. İlk önce aranızda konuşup makul kararlar vermeye ve bunu uygulamaya çalışın. Bebeğinize birlikte bakmak bir rica sebebi olmamalıdır. Ancak tekrarlanan istekler ve birkaç nazik söz sizi herhangi bir yere götürmezse, ikinizin de mutlu olduğu örneğin keyifli bir alışveriş gününde onunla bir konuşma yapabilirsiniz.