Bu neden olmalı?

Yürümeye yeni başlamış çocuğunuz gece yatakta kıpırdanarak ve ses çıkararak sizi uyutmayabilir ve bu hayatınızı kötü etkileyebilir. Sebebi ne olursa olsun, yürümeye başlayan çocuğunuzun ebeveyn yatağından kendi yatağına geçiş yapmasına yardım etmeniz zor olabilir ve bunu istememesi gayet doğaldır. Ne de olsa, gece boyu size sarılarak uyumaya alışmıştır.

Geçiş süreci, çocuğunuzun yaşına ve sizinle uyumaya ne kadar alıştığına göre, birkaç gün ile birkaç ay arasında sürebilir.

Bu konuda ne yapabilirsiniz? 

Onu rahatlatmak için birkaç gece çocuğunuzun odası ve kendi yatağınız arasında gidip gelmeniz gerekebilir. Yine de bu değişim 12 ile 18 aylık arasındaki ayrılık endişesi yaşayan çocuklarda zor olacaktır. Çocuğunuz 1,5 ile 3 yaşları arasındaysa ona kendi yatağında ve kendi odasında uyumanın zamanının geldiğini ama yine de onun yakınında olacağınızı açıklayabilirsiniz.

Çocuğunuzun yeni uyku alanını sevebilmesi için yatağını peluş oyuncaklarla, tavanını da süslerle doldurabilirsiniz.

Taşınmayı kolaylaştırmak için stratejiler:

İlk adım, bebeğinizi şekerleme saatinde kendi yatağına yatırarak onu alıştırmak olabilir.

Ayrıca kendi odasında ilk başta onunla yatarak geçişi yavaş yavaş gerçekleştirebilirsiniz. Yeni uyku alanıyla ilgili isyan etmesi beklenilen bir şeydir ancak yakınında olmanızın geçiş işlemini kolaylaştıracağından emin olabilirsiniz.

Son olarak, onu odasına yatırmaya başlayabilirsiniz. Çocuk kendi odasında kendi başına uyku moduna girer ancak onu bu süreçte odanıza götürmemelisiniz. Birkaç hafta sonra, bütün gece kendi odasında uyumasını sağlamak için son adımı atabilirsiniz. Bu geçişi yaparken çocuğunuzu olabildiğince rahatlatın.

 

Bütün gece kendi odasında uyumaya başladığında, çocuğunuzu yatağınıza götürmeyi bırakın. Bu sadece onun düzenini bozar ve ona zamanla yeterince ağladığı zaman, ödül alacağı mesajını gönderir.