Yeni doğmuş bir bebeğe bakmak, büyük bir sorumluluktur. Bebekler tüm fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını anne ve babaları aracılığıyla karşılar. Bebeğinizi beslemek, giydirmek, banyo yaptırmak ve bebek bakımıyla ilgili diğer birçok işi öğrenmeniz zaman ister. Ebeveynliğin getirdiği sevinç ve heyecan duygunuzun yanı sıra, yeni rolünüzle ilgili kuşkularınızın ve tereddütlerinizin olacağını da bilin.

Kendinizi yetersiz hissetmeniz normaldir. Yeni anne baba olmuş birçok kişi gibi, özgüveninizin tam olduğu ve başarılı olduğunuz birçok işten, hiç deneyiminizin olmadığı bir işe geçtiniz. Hız gerektiren yepyeni bir beceri kazanıyorsunuz. ‘’annelik içgüdüsü’’ devreye girecek olsa da, yeni anne ve baba olanlar bebeklerinin tam olarak ne istediğini hemen kavrayamayabilirler. Bebeğinizin neden uyumadığını veya ağladığını keşfetmeye çalışırken, kendinizi güçsüz, çaresiz ve tedirgin hissedebilirsiniz. Onu beslemek mi, avutmak mı yoksa yeni çevresini kendi kendine idrak etmesi için bir süre ağlamasına izin vermek mi daha doğru bilemezsiniz.

Yaşamın en büyük sorumluluklarından biriyle nasıl başa çıkacağınızı bilemiyorsanız derin bir soluk alıp rahatlayın. Ebeveyn olmak bir süreç meselesidir. Deneyim kazandıkça, bebeğinizin verdiği ipuçlarını anlamayı öğrenecek ve bebek bakımıyla ilgili işlerin ustası olacaksınız.

Kendinize inanın.

Ebeveyn olmak, bitip tükenmek bilmeyen kararlar almanızı gerektirir. Sonuçta da kendiniz ve aileniz için en doğru kararları aldığınızdan emin olmak istersiniz. Her ebeveyn ve her bebek farklı bir bireydir ve her sorunun birden fazla çözümü olabilir. Ebeveynlik şu an ve her zaman ilerleme halinde olan bir süreçtir. Zaman geçtikçe ve kaçınılmaz olan hataları yaptıkça daha fazla şey öğreneceksiniz.

Mükemmel olmaya çalışmayın.

Günümüz ebeveynlerinin kaygılarına bir yenisi daha eklendi. Ebeveynlik artık bir yarış meselesine dönüştü. Bebeğinize en iyi şekilde bakmayı isteyebilirsiniz ancak önemli olan bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağdır ve bebeğiniz sağlıklı olduğu sürece sizin veya onun mükemmel olmasına gerek yoktur.

Bebeğinize odaklanın.

Bebek sahibi olmak aynı zamanda özgüveninizin de gelişmesini sağlar. Onun ihtiyaçlarına karşılık verdikçe, o da hoşnut olduğunu gösteren bir bakışla, parmağınızı tutarak veya anlık bir tebessümle size karşılık verecektir. Unutmayın ki bebeğinizle bağ kurmak, onun alışkanlıklarını ve temposunu öğrenmek zaman ister.