Bu yıl sadece bebeğin ilk yılı değil, aynı zamanda ebeveynlerin de da bu yeni minik bebekle birlikte geçirdiği ilk yıl. Ailenize bir bebeğin katılması, o ana kadar yaşadığınız her şeyi kökünden değiştirir. Bu değişikliklerin bazıları gündelik yaşamla ilgilidir, bazıları da işin sihirli kısmıdır (bebeğin ilk gülümsemesi).

Bebeklerle ilgili ne kadar çok internet sitesinde gezinmiş veya kitap karıştırmış ya da her şeyi doğru yapmak için ne kadar çaba sarf etmiş olursanız olun, hiçbir şey sizi bebeğinizin doğumundan sonraki ilk hafta ve aylara tam olarak hazırlayamaz. Bu süreç hem heyecan dolu hem de bunaltıcı olabilir zira bir sürü farklı fiziksel, sosyal ve duygusal meseleyle aynı anda ilgilenmek zorundasınızdır. Gebelik ve doğum sonrası toparlanma sürecindesinizdir, öte yandan da bebeğin ihtiyaçları ve alışkanlıklarıyla başa çıkmaya ve yeni bir role ve kimliğe uyum sağlamaya çalışıyorsunuzdur. Eşinizle, ailenizle ve arkadaşlarınızla olan ilişkileriniz de değişmektedir. 24 saat bebeğin bakımıyla ilgilenmek yaşamınızı altüst eder ve bir duş almayı bile nimet olarak görebilirsiniz.

Bebeğinizi eve getirdikten sonraki ilk birkaç hafta, muhtemelen hayatınızın en zorlu zamanlarından biri olacaktır. Yaşamınızın günlük temposundaki değişimler size yabancı ve karmakarışık gelebilir. Birtakım pratik stratejiler edinerek uyum sağlamanızı kolaylaştırabilirsiniz. Aylar, hatta bir yıl bile sürebilir ama sonunda başaracaksınız.

Daha az uykuyla yaşamak.

Bu dünyada tüm ana babaların üzerinde uzlaştığı bir konu varsa, o da bebek sahibi olmanın ne kadar yorucu olduğu gerçeğidir. Beslemek, bezini değiştirmek veya henüz bir uyku- düzeni tutturamamış olan bebeğinizin diğer ihtiyaçlarını karşılamak için günün her saati ayaktasınızdır. Anne ve babanın uykusu, bebekleri doğduktan sonraki haftalar hatta yıllar boyu altüst olur. Uykusuzluk, sizi sadece bitkin hale getirmekle kalmaz, asabi de yapar. Odaklanmanızı, ayrıntıları hatırlamanızı ve sorunları çözmenizi güçleştirir.

Ama deneyimli ebeveynler size her şeyin düzeleceğini de söyleyeceklerdir. Çünkü 3 aylıktan itibaren bebekler günde en az beş saat deliksiz uyuyabilirler.