Kim bebeğe banyo yaptıracak? Yapılacak yemekleri planlamadan, erzak alımından ve yemek pişirmekten kim sorumlu? Siz mi yoksa eşiniz mi işte fazla mesai yapacak? Kim evde daha çok kalıp bebekle ilgilenecek?

Ebeveynler arasındaki çatışmaların çoğunun nedeni gündelik işleri tüm ayrıntılarıyla planlama çabasıdır. Bebek doğmadan önce, müstakbel ebeveynlerin çoğunun ideal aile yaşamında, evin idaresinde ve çocuk yetiştirmeyle ilgili işlerde eşit olarak yer almaktır. Çocuk doğduktan sonra o geleneksel cinsiyete dayalı roller devreye girer. Kadınların ve erkelerin üzerindeki iş yükü toplam olarak aynı da olsa, erkekler ücretli işlerde, kadınlar ise evde daha çok çalışır. Beklentilerle gerçeklik arasındaki fark, her iki eşte de şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaratabilir. Bu durumu önlemek için, ebeveynliğin stres ve ödüllerini eşit olarak paylaşacağınız bir iş bölümü planı yapın. Bu tüm sorumlulukları yarı yarıya paylaşacağınız anlamına gelmeyebilir ama her ikinizi de memnun edecek bir plan yapabilirsiniz. Bebeğinizin bakımını bir ekip gibi üstleneceğiniz ve ortaklaşa kararlar alıp görevleri paylaşabileceğiniz bir plan yapmanız en doğrusudur.

Her biriniz ne kadar sorumluluk üstlenmelisiniz?

Eşinizle neleri yapabileceğiniz, neleri yapmak istediğiniz ve neleri iyi yaptığınızla ilgili bir liste çıkarın. Bunu bir deney olarak görün ve ilerleyen zaman içinde eklemeler ve çıkarmalar yapın. Nelerin yolunda gittiğini, nelerin gitmediğini birbirinize söyleyin.

Önceliklerinizin farklılığını kabul edin.

Bebeğiniz, kariyeriniz, boş olabileceğiniz zamanınız ve ev işleri konusunda sizin açınızdan en önemli şeyin ne olduğunu tartışın. Eşinizle her konuda fikir birliği içinde olacaksınız diye bir kural yok. Muhtemelen mükemmel bir denge yakalayamayacaksınız. Taviz vermekten kaçınmayın. Ev işlerini paylaşırken tercihlerinizi, güçlü yanlarınızı ve zamanı nasıl en verimli şekilde kullanabileceğinizi göz önünde bulundurun.

Ön yargılarınızı gözden geçirin.

Bazen seçenek diye nitelendirdiğimiz şey aslında sosyal ve cinsiyetle ilgili normların dayattığı bir şey olabilir. Örneğin, birçok insan (ve işveren), bebeğin doğumundan sonra annenin babadan daha çok iş izni alacağını düşünür. Bir araştırma, ikisi de aynı işte çalışıyor olsalar bile, her iki eşin de kadının işini erkeğin işinden esnek olarak gördüğünü ortaya çıkarmış.

İşlerin nasıl yürüdüğü konusunda fazla titizlenmeyin.

Eşiniz ev işlerini ve bebek bakmayı sizinle aynı şekilde yapmayacaktır. Bebeğinizin hizmetleri aksamadığı sürece, ikinizin de işleri farklı şekillerde yapmasında bir sakınca olmadığını kabul edin.

Çetele tutmayın.

Siz ve eşiniz aynı ekibin içindesiniz, çetele tutmanıza gerek yok. Eşinizin yaptığı (veya yapmadığı) işleri düşünmek yerine, her ikinizin de ailenizin başarısını ön planda tuttuğuna güvenin. Sorunları çözmeye birlikte çalışın ve zor işlerin sizin başınıza kaldığı gibi şikayetlerde bulunmayın.