Bebek sahibi olmanın yorucu olduğu gerçeği, tüm anne babaların üzerinde uzlaştığı bir konudur. Bebeğinizi beslemek, bezini değiştirmek veya henüz uyku düzenini oturtmamış olan bebeğiniz için günün her saati ayakta ve tetikte olmanız gerekir. Bu sebeplerden dolayı ebeveynlerin uykusu, bebekleri doğduktan sonraki haftalar hatta yıllar boyu altüst olur. Uykusuzluk, sizi sadece bitkin hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda sinirli bir ruh haline de sokabilir. Odaklanmanızı, ayrıntıları hatırlamanızı ve sorunları çözmenizi güçleştirir.

Ancak deneyimli ebeveynler, size her şeyin düzeleceğini söyleyecektir. Çünkü 3 aylık bebekler günde en az 5 saat deliksiz uyuyabilirler. 6 aylık bebeklerin birçoğu tüm gece uyur ve 9 aylı bebeklerin de %80’ kadarı gece boyu süren deliksiz uyku uyuyabilirler. Tüm bunlar bir düzene girene kadar sabredip fırsat buldukça uyumayı denemelisiniz. Uykunuzu daha iyi almak için bazı ipuçları işinize yarayabilir:

Bebeğiniz uyurken siz de uyuyun.

Bu, en bilinen öğütlerden biri olsa da, uygulaması o kadar da kolay değildir. Bazı bebekler sadece 15-20 dakika kadar uyurlar. O kadar zaman dilimi içinde de ancak temel ihtiyaçlarınızı sığdırabilirsiniz.

Fazladan uyunan birkaç saatlik uyku bile çok fark edeceği için buna öncelik verin ve sizi beklediğini düşündüğünüz ev işlerini görmezden gelmeye çalışın. Ev işleri bekleyebilir ve uykunuzdan daha önemli değildir.

 

Uyurken bebeğinizi yatağınıza almayın.

Emzirmek ya da avutmak için bebeğinizi yatağınıza almanızda herhangi bir sakınca yoktur ancak her ikiniz de uyumaya hazır olduğunuzda bebeğinizi beşiğine geri götürmelisiniz.

Görevleri paylaşın.

Hem sizin hem de eşinizin dinlenmesine ve bebeğe bakmasına olanak veren bir program yapın. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız bebeğinizi size eşiniz getirebilir veya bebeğiniz mama ile besleniyorsa mama verme işini sırayla yapabilirsiniz. Ayrıca geceyi iki vardiyaya bölebilir ya da bir gece arayla yapmak üzere anlaşabilirsiniz.

Kendinizi fazla yormayın.

Yeterince uyuyamadığınız zaman asabi olursunuz ve zihniniz bulanıklaşır. Bu nedenle kendinizde çok fazla ödün vermemeye çalışın. Zaman isteyen yemekler yapmak, bütçenizi denkleştirmek ya da yorucu ev işleri gibi aktiviteleri daha dinlenmiş olduğunuz zamanlara saklayın.

Birkaç dakika bekleyin.

Bebeğinizin gece yarısı ağlamaları her zaman kötü bir duruma işaret etmez. Bebeğinizin aç olduğuna ya da bir rahatsızlığı olduğuna dair bir şüpheniz yoksa, kendi kendine sakinleşip sakinleşmeyeceğini görmek için biraz sabredin.