Çocuğunuzla dışarıda vakit geçirmek, ikiniz için de eğlenceli olabilir. Ancak güneşten, nemden ve böceklerden de korunduğundan emin olmanız gerekir.

Dışarıda keşfedilmeyi bekleyen çok şey var ancak ufaklığınızı bir dizi yeni tehlikeye karşı korumak konusunda ekstra dikkatli olmanız gerekir. İşte izlememiz gereken bazı adımlar:

Ateşlenme:

Bebekler özellikle ısıya karşı savunmasızdır, bu nedenle çocuğunuzu serinletin ve yeteri kadar sıvı aldığına emin olun. Yüksek ateş ile kuru cilt veya yüksek ateşle nemli cilt ciddi bir ısı reaksiyonuna işaret eder.

Böcek ısırıkları:

Ormanlık bölgelerde ve çimenlik alanlarda çocuğunuza uzun kollu hafif kumaştan giysiler ve pantolon giydirerek onu olası böcek ısırıklarına karşı koruyabilirsiniz. Bunun yanı sıra pediatrik olarak onaylanmış böcek kovucu spreyleri kullanabilirsiniz. Spreyi bebeğinizi giydirmeden önce giysilere sıkın böylece çocuğunuz spreyi teneffüs etmemiş olur. Parlak, renkli baskıların ve çiçek desenlerinin arıları ve böcekleri çektiğini unutmayın.

Su tehlikeleri:

Eğer havuzunuz varsa mutlaka etrafını çitle çevirin ve komşularınızdan da aynısını isteyin. Su birikintisinin yakınında asla ve asla bebeğinizi yalnız bırakmayın. 3 santim derinliğindeki su birikintilerinde bile boğulma vakaları gözlenebilir. Ve mutlaka çocuklar için suni teneffüs kursuna başvurun.

Güneş yanığı:

Güneş yanığının üstesinden gelmenin en iyi yolu, çocuğunuzu güneşten uzak tutmaktır. Güneşe maruz kalan cilde her zaman en az 15 faktör güneş kremi uygulayın ve şemsiye, uzun kollu gevşek kıyafetler veya geniş ağızlı şapkalar ile çocuğunuzu koruyun. Güneş yanığı ortaya çıkarsa ve çocuğunuz hasta hissetmeye başlarsa, çocuk doktorunuza danışın eğer çocuğunuzun ateşi 40 derecenin üzerine çıkarsa yine mutlaka doktorunuza ulaşın.

Döküntüler:

 Sıcak havalarda bebeğinizin nemli ve katmanlı bölgelerinde ter bezlerinin tıkanmasıyla meydana gelen kızarıklıklardır. Serin sabunsuz banyolar, mısır nişastası ve gereksiz giydirmeden kaçınmak gibi önlemler genelde 2 -3 gün içinde bu döküntülerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Zehirli sarmaşıklar da benzer bir duruma sebep olur. Temas durumunda temas eden bölgeyi soğuk suda bekletmek veya buz ile masaj yapmak iyi gelecektir. Bunu gün içinde bir kaç kez tekrarlamak etkili olacaktır.